امروز: جمعه 30 مهر 1400 برابر با 22 اکتبر 2021

هشدار امنیتی : مشروح در اخبار حوزه مدیریت || حضور پروفسور بهشتی در همایش امروز اتحادیه اروپا- بروکسل، و گفتگو با مقامات مسئول مالی و سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا، جهت سرمایه گذاری ایران و الجزایر || دیداری موفقیت آمیز، با حضور مقامات عالی رتبه جهانی بویژه اتحادیه اروپا برای تحکیم روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری، و انزاوی آمریکا || همچنین دیدار ایشان با Ugo Bassi، رئیس بازار مالی کمیسیون اروپا || تشکیل جلسه نمایندگان BPN با شرکت WESTAS در جهت امضاء قرارداد همکاری برای سرمایه گذاری و احداث کارخانه تولید توربین های بادی بدون گیربکس در هلند و اعلام آمادگی WESTASجهت حضور در ایران ||

آموزش عمومی امور سهام

یکشنبه, 10 مرداد 1395 10:04 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(43 رای‌ها)

 

 

آموزش عمومی سهامداران از امور سهام و چگونگی برآورد افزایش قیمت سهام

باتوجه به افزایش سرمایه شرکت و همچنین برنامه ورود سهام شرکت بادران پارس نیرو BPN به بازار فرابورس کشور و در جهت آشنایی بیشتر سهامداران گرامی از نحوه افزایش قیمت سهام و چگونگی برآورد آن، مطالب ذیل توسط معاونت آموزش و توسعه BPN طی دوره های آموزشی به اطلاع عموم سهامداران و علاقمندان  میرسد.

 

این شرکت در آستانه ورود به بازارهای بزرگ کشور با همکاری و مشارکت شرکت های معتبر بین المللی میباشد که این امر موجب افزایش قیمت سهام شرکت طی ماه ها و سالهای آتی خواهد بود

 

شیوه محاسبه قیمت تئوریک سهام پس از افزایش سرمایه

   سرمایه یک شرکت سهامی از حاصل ضرب تعداد سهام شرکت و قیمت اسمی سهام آن به دست می آید. در نتیجه زمانی که شرکت سرمایه خود را افزایش می دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و بفروشد. از آنجا که قیمت اسمی سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ۱۰۰۰ ریال می باشد، چنانچه شرکتی بخواهد سرمایه خود را ۱۰۰ میلیون ریال افزایش دهد باید تعداد صدهزار سهم جدید منتشر کند و به فروش برساند تا این میزان سرمایه خود را افزایش دهد.

هنگامی که یک شرکت در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند. حال اگر شرکت مبلغ فروش سهام جدیدی که منتشر کرده را از سهامداران (به ازای هر سهم ۱۰۰۰ ریال) دریافت کند به آن افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی سهامدارن گفته می شود و اگر شرکت مبلغ مورد نیاز برای سهام جدید منتشر شده را از طریق سود انباشته شده در شرکت تأمین کند به آن افزایش سرمایه از طریق اندوخته یا سهام جایزه گفته می شود. لازم به ذکر است، هنگامی که شرکت از طریق آورده نقدی سهامداران افزایش سرمایه می دهد به سهامدارانی که در مجمع  فوق العاده سهامدار شرکت بوده اند حق تقدم خرید سهام جدید را می دهد یعنی آنها نسبت به دیگران اولویت دارند که سهام جدید را بخرند و چنانچه به ازای هر سهم مبلغ ۱۰۰۰ ریال را به شرکت پرداخت کردند آنها مالک سهام جدید نیز خواهند بود در غیر این صورت اگر مایل نبودند که در افزایش سرمایه شرکت کنند می توانند حق تقدم خرید سهام جدید خود را به فروش برسانند و شخص دیگری که این حق تقدم خرید سهام را خریده است مبلغ ۱۰۰۰ ریال را می پردازد و در افزایش سرمایه شرکت می کند. اما هنگامی که شرکت از محل اندوخته یا سود انباشته افزایش سرمایه می دهد دیگر به سهامدارانی که در مجمع فوق العاده سهامدار شرکت بوده اند حق تقدم خرید سهام جدید منتشر شده را نمی دهد بلکه بطور مستقیم از محل اندوخته  مبلغ ۱۰۰۰ ریال به ازای هر سهم را می پردازد و به سهامدارن، سهام جدید می دهد که به آن سهام جایزه گفته می شود.

 

حال در این قسمت می خواهیم ببینیم که قیمت بازاری سهام پس از اینکه افزایش سرمایه می دهد چگونه تغییر می کند. زمانی که شرکت سرمایه خود را از آورده سهامداران یا سود انباشته افزایش دهد می تواند به یکی از سه روش زیر اقدام کند:

 

1-    افزایش سرمایه کاملاً از طریق آورده نقدی سهامداران صورت پذیرد:

P1=(P0 + a*B)/(1+a1)

(درصد افزایش سرمایه از محل آورده + 1) / ( قیمت اسمی سهام x درصد افزایش سرمایه از محل آورده  + قیمت سهام قبل از افزایش سرمایه)=  قیمت سهام پس از افزایش سرمایه     

که در آن P0 قیمت سهام قبل از افزایش سرمایه، a1 درصد افزایش سرمایه از محل آورده، B قیمت اسمی سهام جدید منتشر شده  که در بورس اوراق بهادار کشور ما ۱۰۰۰ ریال می باشد و P1 قیمت سهام پس از افزایش سرمایه می باشد.

2- افزایش سرمایه کاملاً از طریق سود انباشته انجام گیرد (سهام جایزه)

P1=P0 /(1+a2)

که در آن a2 درصد افزایش سرمایه از محل اندوخته می باشد.

  3-  افزایش سرمایه به صورت ترکیبی از دو حالت بالا صورت بگیرد:

P1=(P0 + a1*B)/(1+a1+a2)

 

مثال: فرض کنید قیمت سهام شرکت سایپا قبل از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده جهت تصمیم گیری  افزایش سرمایه ۲۰۰۰ ریال باشد و شرکت در مجمع تصمیم بگیرد ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه بدهد. قیمت سهام این شرکت پس از افزایش سرمایه  در حالتهای زیر بدین صورت محاسبه می شود:

۱) ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی سهامداران تأمین شود:

P1=(2000 + 1*1000)/(1+1)=1500

یعنی قیمت سهام آن پس از ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه ۱۵۰۰ ریال می شود.

2) 100 درصد افزایش سرمایه از طریق اندوخته تأمین شود:

P1=(2000)/(1+1)=1000

یعنی قیمت سهام آن پس از ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه ۱۰۰۰ ریال می شود.

3) 50 درصد افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی سهامدارن و ۵۰ درصد دیگر از طریق اندوخته تأمین شود:

P1=(2000 + 0.5*1000)/(1+0.5+0.5)=1250

یعنی قیمت سهام آن پس از ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه ۱۲۵۰ ریال می شود.

 

اکنون که مفهوم افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی و حق تقدم خرید سهام توضیح داده شد، می توان فرمول ارزشگذاری حق تقدم خرید سهام را نیز ارائه کرد که تنها در افزایش سرمایه از طریق آورده کاربرد دارد:

 

V=(M-S)/(N+1)

(1 + تعداد سهامی که یک سهامدار باید داشته باشد ) / ( قیمت سهام جدید که همان 1000 ریال می باشد – قیمت سهام قبل از افزایش سرمایه ) = قیمت تئوریک حق تقدم خرید سهام

که در آن M قیمت سهام قبل از افزایش سرمایه، S قیمت سهام جدید منتشر شده که همان ۱۰۰۰ ریال می باشد، N تعداد سهامی که یک سهامدار باید داشته باشد تا بتواند حق تقدم خرید یک سهم جدید را داشته باشد و V قیمت تئوریک حق تقدم خرید سهام می باشد.

مثال: شرکت خدمات انفورماتیک ۲۰ درصد افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی سهامداران انجام داده است. اگر قیمت سهام قبل از افزایش سرمایه ۵۰۰۰ ریال باشد قیمت تئوریک حق تقدم خرید سهام برابر است با:

V=(5000-1000)/(5+1)=666/66

یعنی قیمت حق تقدم خرید سهام آن پس از ۲۰ درصد افزایش سرمایه ۶۶۶ ریال می شود.

شیوه محاسبه قیمت تئوریک سهام پس از افزایش سرمایه

 

دربخش های بعدی که طی هفته های آتی دراین صفحه ازسایت شرکت درج خواهدشد به این سوالات جهت آگاهی بیشتر سهامداران پاسخ می دهیم

گروه معاملاتی چیست؟

تعاریف و اصطلاحات بورس اوراق بهادار

تاریخچه و عملکرد بورس اوراق بهادار در ایران

میزان ذخایر طلا در کشورهای جهان

بازگشایی نماد معاملاتی

توقف نماد معاملاتی

چگونگی برآورد قیمت سکه و ارز در بازار واثرگذاری آن برقیمت سهام

بازدید 4746 بار آخرین ویرایش در یکشنبه, 10 مرداد 1395 20:22
BPN

شرکت بادران پارس نیرو

مجری و بهره بردار انرژی ها نو در ایران و آسیا

وبگاه: bpn-ir.com
محتوای بیشتر در این بخش: « اسامی سهامداران

نظر دادن

با ما در تماس باشید