امروز: چهارشنبه 20 آذر 1398 برابر با 11 دسامبر 2019

هشدار امنیتی : مشروح در اخبار حوزه مدیریت || حضور پروفسور بهشتی در همایش امروز اتحادیه اروپا- بروکسل، و گفتگو با مقامات مسئول مالی و سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا، جهت سرمایه گذاری ایران و الجزایر || دیداری موفقیت آمیز، با حضور مقامات عالی رتبه جهانی بویژه اتحادیه اروپا برای تحکیم روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری، و انزاوی آمریکا || همچنین دیدار ایشان با Ugo Bassi، رئیس بازار مالی کمیسیون اروپا || تشکیل جلسه نمایندگان BPN با شرکت WESTAS در جهت امضاء قرارداد همکاری برای سرمایه گذاری و احداث کارخانه تولید توربین های بادی بدون گیربکس در هلند و اعلام آمادگی WESTASجهت حضور در ایران ||

تشکیل نشست مشترک در دفتر مرکزی کنسرسیوم BPN با هلدینگ بین المللی MSARIKOC جهت همکاریهای منطقه ای و تاسیس شرکت در ترکیه

به گزارش روابط عمومی شرکت BPN: مدیرعامل هلدینگ بین المللی MSARIKOC ترکیه و معاون بازرگانی و امور بین الملل این هلدینگ طی دیداری با دکتر خجسته مدیرعامل محترم شرکت و کنسرسیوم بادران پارس نیرو BPN راهکارهای همکاریهای مشترک و توسعه بازارهای منطقه ای و سرمایه گذاری در پروژه های شرکت بادران پارس نیرو در ایران و همچنین تاسیس شرکت مشترک برای ایجاد ساختار حقوقی رسمی و لازم در این زمینه ؛ رایزنی و گفتگو داشته و توافقات لازم جهت سند یاداشت تفاهم فی مابین مدیران هر دو مجموعه در این دیدار صورت گرفت.

در این نشست دکتر آلپر مدیرعامل هلدینگ MSARIKOC ضمن دعوت از دکتر خجسته برای بازدید از توانمندیها و قابلیتهای این هلدینگ در ترکیه ؛ نشان برند هلدینگ خود را به ایشان تقدیم نمود.

در این دیدار دکتر خجسته تاکید داشت که همکاریهای شرکتهای بخش خصوصی دو کشور میتواند اثرات موثر و راهگشایی در رفع برخی از موانع موجود که براثر تحریم های نابخردانه دولت آمریکا در امور بانکی ایجادشده، داشته و موجب توسعه همکاریهای اقتصادی ترکیه و ایران در طی سالهای آتی گردد.

شایان ذکر است که دیدار مشترک دیگری نیز با حضور دکتر خجسته مدیرعامل بادران پارس نیرو به همراه مهمانان ترک خود با مجموعه پدیده شاندیز نیز تشکیل گردید که در آن راهکارهای همکاری مشترک و ایجاد بازارهای فنی مهندسی و بانکی مالی هلدینگ MSARIKOC در پروژه های پدیده شاندیز مورد برسی قرار گرفت.

/* انتهای پیام

چهارمین کنفرانس انرژی اتحادیه اروپا و نروژ با حضور و سخنرانی دکتر بهشتی عضو کنسرسیوم BPN در کنفرانس انرژی اتحادیه اروپا

نروژ یک شریک مهم انرژی استراتژیک برای اتحادیه اروپا و یک تامین کننده اصلی نفت، گاز و برق است. این کشور عضو منطقه اقتصادی اروپا (EEA) است و به عنوان یک عضو کامل در بازار انرژی داخلی شرکت می کند. چهارمین کنفرانس انرژی اتحادیه اروپا و نروژ " جهت همکاری برای انتقال انرژی" توسط کمیسیون انرژی و اقدامات آب و هوایی اروپا و وزیر نفت و انرژی نروژ در بروکسل برگزار گردید. مباحث  این کنفرانس شامل نقش گاز طبیعی در انتقال انرژی اروپا و کاهش تولید گاز در صنعت میباشد.

پروفسور بهشتی با دکتر Kjell Borge Freiberg وزیر نفت و انرژی کمیسیون اروپا در مورد همکاری پارس جنوبی و اتحادیه اروپا در این کنفرانس جلسه ای برگزار نمودند و پروفسور بهشتی نیز در ادامه این کنفرانس سخنرانی برای حاضرین در این همایش کردند.

مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی ایران در مسیر رشد و توسعه خود نیازمند استفاده از دانش روزآمد دنیا و بهره‌گیری از فناوری‌های نو و کاربردی است.
به گزارش BPN به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، قدرت‌الله فرج‌پور با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی کشور می‌تواند نیازهای داخلی را برای گریدهای مختلف پتروشیمی محقق کند، گفت: چشم‌انداز استفاده از گریدهای جدید برای تولید محصولات مختلف پتروشیمی و برنامه‌های نویدبخش، تحولی مهم است، به‌طوری که بنا به نیاز بازار و قیمت بالای برخی محصولات که دارای ارزش افزوده بیشتری هستند، اقدام‌هایی درباره گریدهای جدید ازسوی بعضی شرکت‌ها انجام شده و مقدمات گسترش این اقدام‌ها در آینده نیز در حال انجام است.

وی افزود: می‌توان به گریدهای جدید پلی‌اتیلن در پتروشیمی جم مانند MD۳۵۱۰ , LL۲۳۵F۷ , MD۳۵۲۰, MD۳۵۵۰ ,LL۲۳۵F۶ اشاره کرد که بعضی از این گریدها تولید شده و بعضی نیز در برنامه آینده است.

مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: پتروشیمی تبریز نیز همان‌گونه که در سال‌های پیشین گرید EPS-FR را برای نخستین بار در ایران تولید کرد، به‌تازگی ABS گرید Sheet به‌عنوان عایق بدنه یخچال و فریزر را تولید کرده یا در پتروشیمی تندگویان نیز گرید بطری Fast Heat و گرید نساجی Home Bright تولید شده است.

فرج‌پور با بیان اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی از توانمندی‌های شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برای کسب دانش فنی و رصد کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی استفاده می‌کند، گفت: نیازهای جدید از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به شرکت پژوهش فناوری اعلام می‌شود و همسو با ماموریت‌های محوله، کارهای تحقیقاتی ازسوی آن شرکت شروع می‌شود. پس از اتمام کار پروژه و تجاری‌سازی آن، دانش فنی مذکور به شرکت‌های متقاضی یا هلدینگ‌ها برای فروش عرضه می‌شود.

وی ادامه داد: به‌عنوان نمونه می‌توان به تولید دانش فنی PVM (پروپیلن از طریق متانول) و فروش آن به پتروشیمی سبزوار و همچنین مجوز احداث واحد ۵۰۰ هزار تنی که NPC آن را دریافت کرده است، اشاره کرد. یا دانش فنی کاتالیست HDPE گرید PE۱۰۰ که در پژوهش و فناوری تولید و قرارداد تجاری سازی آن با پتروشیمی شازند منعقد شده است.

مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: همچنین کاتالیست هیدروژناسیون استیلن و برخی کاتالیست‌های دیگر با همکاری برخی مجتمع‌های پتروشیمی در حال طراحی و ساخت است که این تنها نمونه‌ای از دستاوردهای شرکت پژوهش و فناوری است.

یکشنبه, 30 دی 1397 12:04

5 هزار مگاوات انرژی پاک در کشور تولید می شود

نوشته شده توسط

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توانیر گفت: تا 2 سال آینده پنج هزار مگاوات انرژی پاک خورشیدی و بادی در کشور تولید خواهد شد.


به گزارش BPN، علیرضا احمدی یزدی روز چهارشنبه در جمع اعضای بسیج رسانه استان بوشهر در شهرک صنعتی خورموج افزود: امروز انرژی پاک خورشیدی و بادی یکی از بهترین، سالمترین و به صرفه ترین انرژی های برق دنیا است که ایران نیز برنامه های خوبی برای راه اندازی، استفاده و توسعه از ین انرژی در دست اجرا دارد.

وی افزود: در زمان حاضر تجهیزات 700 مگاوات انرژی خورشیدی و بادی در کشور نصب و راه اندازی شده و بر اساس برنامه پیش بینی شده تا 2 سال آینده ظرفیت انرژی خورشیدی و بادی به 5 هزار مگاوات خواهد رسید.

احمدی یزدی اضافه کرد: آلودگی زیست محیطی انرژی فسیلی به ازای هر کیلووات ساعت حدود 800 گرم است در صورتی که انرژی خورشیدی و بادی هیچ آلودگی زیست محیطی ندارد.

وی تاکید کرد: امروز کشور آلمان 20 هزار مگاوات انرژی خورشیدی تولید می کند و ایران با موقعیت بسیار خوب جغرافیایی و وسعت آن بهترین کشور برای تولید انرژی خورشیدی است.

احمدی یزدی ادامه داد: یکی از برنامه های مهم وزارت نیرو و جامعه مهندسین بسیج کشور اجرای طرح جهاد روشنایی با استفاده از انرژی خورشیدی است و بر اساس این طرح 50 درصد هزینه نصب نیروگاه خورشیدی به صورت کمک بلاعوض و 50 درصد به صورت وام کم بهره دراز مدت برای بخش خصوصی و دولتی تامین می شود.

وی افزود: استفاده از انرژی خورشیدی باعث صرفه جویی در هزینه ها، کاهش شدید آلودگی محیط زیست و کاهش هزینه تولید و احداث شبکه خط انتقال و سایر هزینه ها خواهد شد.

مدیر کل دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر افزود: یکی دیگر از برنامه های این وزارت اجرای طرح مدیریت مصرف و صرفه جویی برق در کشور است و با توجه به کمبود برق تولیدی نیاز به مشارکت و همراهی رسانه های گروهی برای جلب مشارکت مردم داریم.

احمدی یزدی تاکید کرد: برای تابستان سال آینده بیش از هشت هزار مگاوات برق کمبود داریم که نیازمند همراهی و مشارکت گسترده مردم و مسئو لان محلی برای صرفه جویی در مصرف برق هستیم.
فرماندار دشتی گفت: شهرستان دشتی پیشتاز تولید برق پاک و انرژی خورشیدی در استان بوشهر است.

عبدالله نادری افزود: در زمان حاضر یک نیروگاه 100 کیلوات برق خورشیدی در شهرک صنعتی خورموج نصب و راه اندازی شده و بزودی یک نیروگاه 200 کیلواتی دیگر نیز راه اندازی می شود.

وی اضافه کرد: طرح احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 2 مگاوات در دشتی در دست تدوین و اجراست. نادری ادامه داد: برای احداث این نیروگاه 120 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی هزینه خواهد شد. 

شهرستان دشتی با 86 هزار نفر جمعیت در 80 کیلومتری جنوب بوشهر واقع است.

ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر از زمان استقرار دولت دوازدهم تا پایان آذرماه سال جاری با رشد ۹۶ درصدی به ۶۷۰ مگاوات رسیده است. نگاهی به روند توسعه انرژی‌های پاک در کشور حاکی از آن است که ظرفیت ۶ مگاواتی نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ابتدای انقلاب هم اکنون به ۶۷۰ مگاوات رسیده است.
❗️ در ابتدای دولت تدبیر و امید کل ظرفیت نصب شده کشور در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، ۱۶۵ مگاوات بوده است که در پایان دولت یازدهم این رقم با تغییر رویکرد سرمایه‌گذاری از سوی بخش دولتی به سرمایه‌گذاری توسط بخش غیردولتی و ایجاد تعرفه‌های متنوع برای قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر به حدود ۳۴۱ مگاوات رسیده بود و از زمان استقرار دولت دوازدهم تا پایان آذرماه سال جاری ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر با رشد ۹۶ درصدی به ۶۷۰ مگاوات رسیده است.
❗️هم‌چنین در راستای تنوع بخشی اقتصادی در سبد انرژی با تاکید بر انرژی‌های تجدیدپذیر، ظرفیت نصب شده انرژی‌های برق‌ آبی تاکنون از مرز ۱۲ هزار مگاوات گذشته است. ظرفیت نصب شده کشور در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان سال جاری به هزار و ۱۴۱ مگاوات خواهد رسید و در مجموع تا پایان دولت دوازدهم چهار هزار مگاوات به ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر اضافه خواهد شد.
❇️ تولید ۲۶۷۳ میلیون کیلووات ساعت برق از منابع تجدیدپذیر
از تیرماه سال ۱۳۸۸ تا پایان آذرماه سال ۹۷، حدود دو میلیارد و ۶۷۳ میلیون کیلووات ساعت از منابع تجدیدپذیر انرژی تولید شده که این میزان تولید برق از محل انرژی‌های تجدیدپذیر توانسته از انتشار یک میلیون و ۸۴۴ هزار تن گاز گلخانه‌ای بکاهد. هم‌چنین این میزان تولید انرژی‌های نو باعث شده ۷۵۹ میلیون مترمکعب از مصرف سوخت‌های فسیلی در ایران که جزو عوامل اصلی آلایندگی هواست، کاسته شود. گفتنی است، این میزان تولید انرژی‌های نو باعث صرفه‌جویی ۵۸۸ میلیون لیتری مصرف آب در سال‌های اخیر شده است که سهم آذرماه به تنهایی حدود ۱۴ میلیون لیتر بوده است. انرژی‌های تجدیدپذیر موجب اشتغال ۴۳ هزار و ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در ایران شده و حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از ۱۰۱ هزار میلیارد ریال رسیده است. بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حکایت از آن دارد که ۴۲ درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور از نوع خورشیدی، ۴۱ درصد از نوع بادی، ۱۳ درصد از نوع برق‌آبی کوچک، دو درصد از نوع بازیافت حرارت و دو درصد نیز از نوع زیست توده است.

به گزارش روابط عمومی؛ آقای دکتر خجسته مدیرعامل محترم شرکت از امضاء قرارداد ویژه و منحصربفرد این شرکت با گروه سرمایه گذاری و بانکی FAT اروپا در جهت صدور ضمانت نامه های معتبر MT760 یا همان تعهد پرداخت از بانک های پرایم دنیا همانند HSBC و دویچه آلمان برای کلیه سرمایه گذاران علاقمند به تامین سرمایه پروژه های BPN در ایران و منطقه خاورمیانه خبر داد.

ایشان افزودند؛ از آنجایی که یکی از مشکلات بزرگ و مهم پیش رو جذب سرمایه گذاری خارجی برای پروژه های داخلی کشور صدور ضمانت نامه و تامین بیمه های رسمی بین المللی برای پروژه های سرمایه پذیر ایران، میباشد ، امضاء این قرارداد سه جانبه کارفرما، سرمایه گذار و ضمانت سپار در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۷ که به استناد قوانین تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی در ایران مصوب ۱۳۸۰/۱۲/۱۹ و ماده ۶ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۱۳۸۰/۱۲/۲۷ فی مابین گروه سرمایه گذارFAT و شرکت غدیر و شرکت سهامی عام بادران پارس نیرو که با صراحت و صداقت و اطمینان متقابل و روابط دوستانه، به امضاء مدیران شرکتهای مذکور درآمده؛ یک گام بسیار مهم و ویژه در رفع موانع جذب سرمایه گذار خارجی در پروژه های BPN و سایر طرح های ملی محسوب میشود .

به گفته آقای دکتر خجسته؛ تاکنون علارقم استقبال سرمایه گذاران اروپایی (آلمان، ایتالیا، اسپانیا، انگلستان، لهستان، ترکیه و روسیه) برای حضور و تامین سرمایه پروژه های BPN در ایران؛ به دلیل عدم توانایی در صدور ضمانت نامه های بانکی معتبر از بانکهای پرایم دنیا، نتوانسته بودیم شرایط لازم را برای این تعامل مالی و بانکی فراهم کنیم و در طی سالهای گذشته فرصتها و موافقت های اصولی گروه های مالی و سرمایه گذاری ارزی بسیاری را به همین دلیل از دست داده بودیم.
لکن اکنون با کسب این قرارداد که به طورانحصاری و برای اولین بار در کشور رخ داده، تمامی مشکلات و معضلات جذب سرمایه برای احداث کارخانه ساخت توربین های بادی و سلول های خورشیدی و پالایشگاه قشم مرتفع شده و شرایط و امکان لازم برای عملیاتی شدن و آغاز هدفمند و تاثیرگذار در تحقق آرمانهای مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران و اهداف تعریف شده در طرح توسعه ۷ ساله شرکت برای حضور سرمایه گذاران خارجی و انتقال تکنولوژی و دانش روز دنیا و صادرات تولیدات کارخانجات BPN به سراسر جهان فراهم گردیده که این خود یک دستاورد مهم و ستودنی برای حوزه مدیریت و نظارت راهبردی شرکت BPN محسوب میشود که علارقم وجود مشکلات داخلی و تحریم های نابخردانه و کارشکنی های دولت های غربی و عدم همکاری بانکهای بزرگ اروپا و فشارهای دولت آمریکا به این بانکها در جهت قطع هرگونه روابط کاری و مالی با ایران و همچنین نبود منابع مالی و سرمایه ای و حتی نیروهای انسانی متخصص لازم در شرکت، توانسته به این مهم دست یابد.


درهمین زمینه ایشان به مطلبی مهمی اشاره نمودن که مرتبط با دلایل عدم انتشار اخبار فعالیتهای شرکت و اطلاع رسانی به سهامداران محترم در طی ماه های گذشته در راستا آگاهی از عملکردهای سال 1396 و 1397 شرکت میباشد که حائز اهمیت است.

دکترخجسته افزودند؛ از آنجایی که یکی ازمحدودیتهای ما در روند عملیات اجرایی فعالیتهای شرکت در تاسیس کارخانه و انتقال دانش فنی و حتی جذب سرمایه گذار ریالی و ارزی، اقدامات خرابکارانه و خصمانه عوامل نفوذی برخی از کشورهای متخاصم با اهداف و آرمانهای ایران اسلامی و به طور خاص رقباء و عواملی که به طور سازماندهی شده از هرگونه پیشرفت و توسعه در تمامی زمینه های صنعتی، تکنولوژی، مالی و ارکان مهم اقتصادی کشور، جلوگیری مینمایند؛ بوده ، ما مجبور بودیم با حفظ کلیه اصول حفاظتی و حراستی از دستاوردهای شرکت در این زمینه، اقدام نموده و در مسیر برنامه های خود گام برداریم تا پیش از اینکه نتایج گفتگوها و رایزنی ها و همچنین قراردادها برای شرکت مسجل نشده و به قطعیت پایداری نرسیده، با اطلاع رسانی هدفمند از رفتارهای برخی افراد سودجو و فرصت طلب پیش گیری نموده و مسیر را با همکاری کارشناسان اقتصادی و با تامین امنیت اطلاعات داخلی شرکت به پیش برده تا زمینه را برای محقق شدن قطعی و حتمی طرح ها و پروژه های BPN فراهم آوریم.


ایشان در این زمینه از کلیه سهامدارانی که تاکنون با صبر و شکیبایی و همراهی خود در سالهای گذشته ما را یاری رساندند تشکر کرده و ابراز امیدواری نمودن که با حضور بیشتر شما عزیزان بتوانیم به کلیه خواستها و اهداف خود از تاسیس و راه اندازی این شرکت در کنار یکدیگر، رسیده و مواهب آن را برای خود و فرزندانمان فراهم نمائیم.


ایشان تاکید نمودن از اکنون ما باید با کارگروهی و خردجمعی و با همیاری مدیران شرکت ؛ از نتایج به دست آمده و فرصت فراهم شده به نحو شایسته ای بهره گرفته و شرایط را برای حضور برند BPN در بازارهای بین المللی و همچنین ورود نماد این شرکت در تابلو بورس های معتبر جهان فراهم آوریم که این به عنوان هدفی مشترک و آینده نگر در بین کلیه دستندرکاران شرکت بادران پارس نیرو تعریف شده و نقش بسته است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه اروپایی CEI از بین شرکتهای فعال در حوزه انرژی در ایران؛ شرکت بادران پارس نیرو BPN را به جهت فعالیت های مستمر خود در زمینه احداث انرژیهای تجدیدپذیر و طرح کارخانه خط تولید توربین های بادی ۵ مگاوات و خط تولید سلول های خورشیدی و همچنین به عنوان نمایندگی خاورمیانه انجمن های انرژی بادی WWEA و انرژی خورشیدی GWEC از بین صدها شرکت ایرانی برای حضور دراین همایش معتبر و مهم بین المللی، انتخاب نموده و برای این همایش رسماً دعوت نموده است.

این همایش در شهر تورین ایتالیا در تاریخ ۵ الی ۸ نوامبر سال ۲۰۱۸ و با حضور صدها شرکت بزرگ بین المللی برگزار میگردد. آژانس بین المللی PIEMONTE زمینه‌های فعالیت و موضوع همایش را در حوزه جمع آوری و مدیریت پسماند؛ مدیریت آب؛ انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی؛ ساختمان هوشمند و سبز و شیمی سبز اعلام نموده که در این رابطه آقای دکتر عارف خجسته مدیرعامل و رئیس محترم هیات مدیره شرکت سهامی عام بادران پارس نیرو BPN در جهت توسعه همکاری های بین المللی و همچنین مذاکره با شرکتهای انتقال دهنده تکنولوژی و فعالان حوزه انرژی های تجدید پذیر به همراه نمایندگان شرکت BPN در اروپا به این همایش اعزام خواهند شد.

این نشست میتواند زمینه ساز همکاریهای بیشتر BPN با تولیدکنندگان تجهیزات نیروگاهی و همچنین رایزنی های مستقیم در زمینه انتقال تکنولوژی به کشور گردد که انتخاب شرکت BPN و دعوت از این شرکت برای حضور در همایش اتحادیه CEI یک فرصت مناسب در راستا معرفی هرچه بیشتر ظرفیتهای موجود در BPN و جذب سرمایه گذاران معتبر بین المللی میباشد که با توجه به توافق نامه تیرماه سال جاری با گروه FAT اروپا که مسئولیت صدور ضمانت نامه های MT760 را از بانک های پرایم دنیا برای کلیه سرمایه گذاران علاقمند به تامین سرمایه پروژه کارخانه تولید توربین های بادی و سلول های خورشیدی و پالایشگاه قشم و سایر پروژه های معرفی شده از سوی شرکت بادران پارس نیرو را برعهده گرفته و موجب برطرف شدن یکی از مشکلات اساسی در جذب سرمایه های خارجی به کشور گردیده؛ میتواند گام مهم و سازنده ای در جهت توسعه و بالندگی اقتصاد کشور و همچنین تحقق اهداف مصوب مجمع عمومی شرکت و تبدیل شدن BPN به یک برند معتبر بین المللی، محسوب گردد.

رئیس جمهوری گفت: امروز روز جنگ اقتصادی و روانی در برابر ملت ایران است و در صف مقدم این جنگ، بخش‌هایی هستند که بار اقتصاد را بر دوش دارند و مهم‌ترین آنها صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است.


به گزارش BPN ، دکتر حسن روحانی، امروز (سه‌شنبه، ۱۳ شهریورماه) در آیین بهره‌برداری از سه طرح بزرگ پتروشیمی با بیان این‌که تلاشگران صنعت نفت، امروز گام بلندی در مسیر عزت ایران، تولید و اشتغال برداشتند، گفت: بهره‌برداری سه واحد عظیم پتروشیمی در یک روز، ثابت می‌کند که از مشکلات عبور خواهیم کرد و دشمنان قادر به توقف ملت ایران در مسیر پیشرفت نیستند.

وی با اشاره به این‌که دشمن فقط زمانی موفق می‌شود که امید و حرکت ما متوقف شود، افزود: دشمنان مشکلاتی بر مردم تحمیل می‌کنند، اما محال است بر ایران و ایرانیان مسلط شوند و این‌که ما را به پیش از سال ۵۷ برگردانند، آرزویی است که محقق نمی‌شود.

افتتاح طرح‌های پتروشیمی گامی در مسیر اشتغال‌زایی و ارزآوری

رئیس جمهوری به افتتاح طرح‌های عظیم پتروشیمی اشاره و تصریح کرد: اجرای این طرح‌ها گامی در مسیر اشتغال‌آفرینی برای جوانان، خودکفایی، اقتصاد مقاومتی و ارزآوری بیشتر برای کشور و مایه افتخار همه ماست.

روحانی ادامه داد: صنعت نفت افزون بر تولید، در طول بیش از ۱۰۰ سال گذشته در تحولات مهم سیاسی ایران هم تاثیرگذار بوده است و در کمتر حادثه بزرگ و مهمی است که نقش بسیار ارزشمند کارکنان تلاشگر صنعت نفت آشکار و روشن نباشد. در سال ۵۷ انقلاب ما وقتی پیروز شد که صنعت نفت در کنار انقلاب و انقلابیون قرار گرفت.

وی با اشاره به این‌که در دوران دفاع مقدس اگر کارگران پرتلاش این صنعت نبودند، به راحتی مردم از انرژی مورد نیازشان محروم می‌شدند، عنوان کرد: اگر تلاش این تلاشگران نبود نه تنها زندگی و حرارت و روشنایی خانه مردم، بلکه حتی ابزار جنگی ما هم نمی‌توانست به حرکت در بیاید. هرکجا صنعت نفت ما آسیب می‌دید، بلافاصله همه کارگران و مهندسان برای بازسازی و بازآفرینی آن بسیج می‌شدند.

رئیس جمهوری افزود: در دوره‌ای که مسئولیت پدافند هوایی را به عهده داشتم هرکجا بمباران می‌شد ساعت یا روز بعد برای بازدید می‌رفتیم و آنجا می‌دیدیم که همه کارگران و مهندسان چگونه پس از بمباران می‌آمدند و همه توان خود را به‌کار می‌گرفتند و این حرکت و گردش عظیم انرژی را به حالت اول برمی‌گرداندند.

روحانی با بیان این‌که در دوران شکوفایی نظام و کشور، وارد مرحله جدیدی از توطئه بیگانگان شده‌ایم، گفت: همان‌هایی که می‌خواستند مانع پیروزی ما در انقلاب و دفاع ۸ ساله شوند اما ناموفق بودند، امروز هم در روز شکوفایی این کشور در برابر عظمت ملت ایران توطئه‌های جدید خود را آغاز کرده‌اند. آنها در هر توطئه‌ای مشکل برای ما درست می‌کنند و مسیر و جاده همواری را که برای حرکت ما آماده بوده، با مشکلاتی مواجه می‌سازند، اما امکان ندارد ملت ایران را از حرکت، تلاش و پیشرفت باز دارند، این کار امکان‌پذیر نیست.

همزمانی افتتاح پروژه‌های جدید با تحریم‌های جدید

رئیس جمهوری افزود: برخی طرح‌ها و پروژه‌هایی که امروز به بهره‌برداری رسید در دوران تحریم آغاز شد و امروز هم در دوره‌ای که دشمن در فکر تحریم‌های جدید و اجرای آنهاست، افتتاح شده و پروژه‌هایی نیز همزمان امضا شد که آغاز می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که دشمن فقط زمانی موفق می‌شود که امید و حرکت ما متوقف شود، گفت: اگر حرکت و تلاش ما ادامه پیدا کند، حتما دشمن ناموفق خواهد بود. امروز مردم با مشکلات جدیدی مواجه هستند و همه ما در زندگی این را لمس می‌کنیم، پس دشمن می‌تواند برای ما مشکل درست کند، اما قادر نیست به اهدافش برسد و این برای ما مثل روز روشن است.

روحانی با بیان این‌که دشمن، ایران عزتمند، مستقل و تاثیرگذار در منطقه و جهان را نمی‌پسندد، تصریح کرد: دشمن می‌گوید ایرانی می‌خواهم در اختیار و مشت من که با اراده من مسیرش را انتخاب کند، سودش در اختیار من باشد و بتوانم از نو سلطه‌ام را بر ایران به دست آورم، البته رسیدن به این هدف از محالات است و امکان ندارد که بدخواهان موفق شوند ما را به پیش از سال ۵۷ برگردانند.

رئیس جمهوری عنوان کرد: اینها می‌خواهند ما را به ۴۰ سال عقب برگردانند، تسلیم شویم و بگوییم اشتباه کردیم که خواستیم مستقل شده و روی پای خود بایستیم. اشتباه کردیم شما را از کشور بیرون راندیم و اشتباه کردیم که به عنوان ایران می‌خواهیم در منطقه تأثیرگذار باشیم، اشتباه کردیم که گفتیم مردم‌سالاری دینی می‌خواهیم. این آرزوهای دشمن هیچ‌وقت محقق نخواهد شد.

افتتاح‌ پروژه‌های پتروشیمی نماد تلاش، فعالیت، ایثار و فداکاری

وی با تاکید بر این‌که از مشکلات عبور خواهیم کرد و دلیلش امروز به ثمر نشستن تلاش‌های چندساله شما در عسلویه است، گفت: امروز سه واحد مهم به بهره‌برداری رسیده است، واحد پتروشیمی مهم مرجان که سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن را به عنوان محصول تولید می‌کند و فاز سوم یک واحد پتروشیمی مهم به نام پردیس که مجموعه محصولاتش سالانه یک میلیون و ۷۵۵ هزار تن است و نیروگاه دماوند با تولید ۶۴۸ مگاوات برق که می‌تواند تامین‌کننده خدمات جانبی واحدهای مختلف پتروشیمی باشد. این افتتاح‌ها نشان می‌دهد ما در مسیر تلاش، فعالیت، ایثار و فداکاری هستیم.

روحانی با بیان این‌که میزان اشتغال در کشور افزوده خواهد شد، افزود: همین طرح برای بیش از ۱۳۰۰ نفر اشتغال مستقیم و تعداد زیادی اشتغال غیرمستقیم به‌وجود می‌آورد. یعنی در مسیر اشتغال و تولید حرکت می‌کنیم و میلیاردها دلار برای تولید به منظور تامین نیاز داخل و صادرات سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و سود میلیاردها دلاری در سال‌های آینده پیش روی ملت ایران است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: امروز هر فاز، طرح و پروژه‌ای که کلنگ زده شود به معنای انقلابیگری و به معنای تلاش برای عزت ملت ایران است. هر پروژه‌ای هم که افتتاح شود معنایش این است که این ملت در مسیر تلاش و فعالیت خود هیچگاه نمی‌ایستد و تلاش خود را ادامه می‌دهد.

وی با اشاره به این‌که همیشه شروع فعالیت واحد تولیدی در کشور برای ما خوشحال‌کننده است، گفت: اما این‌که در یک روز آن هم در شرایطی که بدخواهان و دشمنان به فکر خودشان در روزهای فشار بر مردم و تحریم غیرقانونی و ظالمانه به ملت ایران هستند، در این ایام می‌توانیم سه طرح مهم را افتتاح کنیم به معنای پیروزی در برابر نقشه‌های دشمن است.

روحانی عنوان کرد: ملت بزرگ ایران در طول تاریخ با مشکلات زیادی به صورت جنگ و خشکسالی و دعواهای منطقه‌ای مواجه بوده، اما مردم همواره عزت خود را نفروختند.

رئیس جمهوری ادامه داد: هیچ وقت نبوده که ملت ایران دست نیاز به سوی دیگران دراز کند و همیشه برای نان و زندگی و عزتش مقاوم ایستاده است. امروز هم ممکن است مشکلاتی داشته باشیم، اما بدون شک از این مشکلات با وحدت، اتحاد و تلاش و فعالیت عبور خواهیم کرد.

بهره‌برداری از ۱۴ طرح بزرگ پتروشیمی از سال ۹۲ تا امروز

وی با تاکید بر این‌که کاروان تلاش و سازندگی ما متوقف نمی‌شود و این مسیر ادامه می‌یابد، گفت: ۱۴ طرح بزرگ پتروشیمی از سال ۹۲ تا امروز به بهره‌برداری رسیده است و روند افتتاح طرح‌های مرتبط با پتروشیمی امسال و سال‌های آینده همچنان ادامه می‌یابد، به گونه‌ای که حدود ۶ طرح دیگر در سال ۹۸ افتتاح خواهد شد.

صنعت نفت، گاز و پتروشیمی از صنایع بسیار مهم و تاثیرگذار کشور هستند

روحانی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را از صنایع بسیار مهم و تاثیرگذار کشور برشمرد و گفت: این‌که در بحث انرژی روی پای خود بایستیم و بتوانیم نفت و گاز خودمان را تامین کنیم خیلی مهم است.

رئیس جمهوری با اشاره به خودکفایی کشور در تولید گازوییل و گاز و در آینده‌ای نزدیک در بحث بنزین، تصریح کرد: خداوند نعمت بزرگی به ما داده است. این نعمت را باید روزافزون کنیم. خداوند نفت خام را به عنوان نعمت به ما داده است، اما این‌که این گاز و نفت را چگونه تبدیل کنیم و از خام‌فروشی فاصله بگیریم و با تکمیل یک سلسله حلقه‌ها، محصول پرارزش‌تری به دنیا و جامعه عرضه کنیم مهم است و رسیدن به این هدف با جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی ممکن است.

موفقیت‌های ایران در عرصه تولید نفت و دفاع از حق خود در اوپک

وی با قدردانی از زحمات همه تلاشگران عرصه صنعت نفت گفت: ما در چند سال اخیر در عرصه تولید نفت، دفاع از حقمان در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، در حوزه گاز و خودکفایی در این حوزه و همچنین پتروشیمی به موفقیت‌های خوبی دست یافتیم.

صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در صف مقدم جنگ اقتصادی قرار دارند

روحانی افزود: امروز روز جنگ اقتصادی و روانی در برابر ملت ایران است و در صف مقدم این جنگ، بخش‌هایی هستند که بار اقتصاد را بر دوش دارند و از مهم‌ترین آنها صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است. وقتی دشمن می‌خواهد ما را تحریم کند دست روی نفت و صادرات نفت و پتروشیمی می‌گذارد و این نشان می‌دهد که در این مبارزه شما تلاشگران عرصه صنعت نفت، در خط مقدم این مبارزه هستید.

رئیس جمهوری عنوان کرد: ما با همه توان می‌کوشیم هم نفت تولید و هم صادر کنیم. ما هم مواد پتروشیمی تولید و هم صادر می‌کنیم و امروز برای تامین نیازمندی‌های ارز کشور، پتروشیمی بار سنگینی را بر دوش گرفته است.

وی ادامه داد: تامین بخش بزرگی از ارز بازار ثانویه بر دوش پتروشیمی‌هاست، این‌که محصول تولیدی شما سالانه می‌تواند ۱۲ میلیارد تا ۱۴ میلیارد دلار کمتر یا بیشتر ارزآوری داشته باشد، معنایش این است که شما در خط اول مبارزه هستید و دشمن می‌خواهد در همین زمینه فشار وارد کند.

واحدهای تکمیل شده باید به مردم واگذار شود

روحانی عنوان کرد: بخش‌های دولتی و بخش‌های عمومی غیردولتی باید به محض این‌که هر واحدی را تکمیل کردند، بلافاصله به فکر فروش و واگذاری آن به مردم باشند و همان موقع که خیال‌تان راحت شد که همه بخش‌های آن واحد تکمیل شده در بازار فروش عرضه کنید.

رئیس جمهوری گفت: آن‌که می‌گفتند همه آنهایی که امروز در صنعت پتروشیمی فعال هستند و می‌خواهند آینده روشن‌تری برایشان ترسیم شود تا راحت‌تر در بازار بورس فعال شده و سهام‌شان را واگذار کنند و با پولی که به دست می‌آورند، پروژه‌های نیمه تمام دیگری که در اختیار دارند را تکمیل کنند، حرف درستی است. اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد باید حل شود، اگر نسبت به آینده یا نسبت به قیمت تردیدهایی وجود دارد، این تردیدها را باید رفع کنیم تا این کار به خوبی انجام بگیرد.

وی اهمیت توجه به مسائل زیست محیطی را مورد تاکید قرار داد و افزود: نکته مهم دیگری که امروز با آن مواجه بودیم، امضای قرارداد بسیار خوب برای مشعل‌ها و گاز بود. گاز در این مشعل‌ها می‌سوزد و آنچه نصیب مردم می‌کند، آلودگی است و آنچه نصیب صاحبان آن می‌کند این‌که محصول‌شان آتش می‌گیرد و می‌سوزد و موجب آزار دیگران می‌شود. مسئله محیط زیست بسیار مهم است و کاری که اینجا انجام می‌دهید برای منطقه و استان بوشهر، منطقه عسلویه، دیر، کنگان و دیگر نقاط بسیار مهم است، اما در عین حال از لحاظ محیط زیستی باید به فکر مردم بود که آزار نبینند.

روحانی تاکید کرد: باید همه اقدام‌های محیط زیستی را که لازم است انجام دهیم و ۲ قراردادی که امروز امضا شد و عمدتا مربوط به منطقه خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد و شرق کارون بود ان‌شاء‌الله شبیه آن در اینجا هم انجام بگیرد. همین قراردادی که امضا شد و وزیر نفت گفت گاز جمع‌آوری شده ۲۲ میلیون متر مکعب خواهد بود و این از لحاظ اقتصادی و اشتغال به نفع کشور است و به بهبود شرایط زیست محیطی کمک می‌کند و همه این‌ها گام‌های بسیار مهمی است که برداشته شده است.

عسلویه پایتخت انرژی کشور است

رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به این‌که عسلویه به تعبیری پایتخت انرژی کشور و منطقه بسیار مهم و ارزشمندی است، گفت: مردم بومی این منطقه باید از این حرکت اقتصادی به خوبی بهره بگیرند. کاری که وزیر نفت عنوان کرد که اینجا و در غرب کارون کلاس‌های تقویتی و آموزشی برای بچه‌ها گذاشتند و آنها توانستند با این کلاس‌ها در کنکور رتبه‌های بالایی را کسب کنند و به دانشگاه راه یابند و چند سال دیگر در همین محیط‌های صنعتی مدیریت را به عهده بگیرند، اقدام ارزشمندی است. در این منطقه هر مقدار کاری که مردم بومی می‌توانند انجام دهند، اولویت کار با مردم این منطقه است. باید کار را به آنها واگذار کنیم.

بیشترین فرصت‌های شغلی باید در اختیار مردم عسلویه باشد

وی با تاکید بر این‌که بیشترین فرصت‌های شغلی باید در اختیار مردم منطقه باشد، تصریح کرد: مردم مناطق نفت‌خیز باید از مواهب آن بیشترین بهره را داشته باشند. استاندار منطقه درباره میزان حضور ساکنان منطقه در این طرح‌ها گفت در گذشته بیش از ۲۰ درصد بوده و هم اکنون بیش از ۳۰ درصد شده است. این ارقام بسیار کم است، اگر بیش از ۲۰ درصد بوده کم است و اگر بیش از ۳۰ درصد شده، باز هم کم است. مردم بومی باید از این تحول اقتصادی در زندگی خود سود ببرند.

فعالیت‌های خیره‌کننده در حوزه گازرسانی در ۵ سال اخیر

روحانی حفظ محیط زیست را از اولویت پروژه‌های حوزه انرژی دانست و گفت: از ابتدای دولت یازدهم به وزیر نفت دو سه نکته گفتم و خوشحالم که همه اینها دارد دنبال می‌شود. نخستین آن گازرسانی به روستاها بود که کار بسیار بزرگی در این پنج سال صورت گرفته است. هر روز تعدادی از روستاهای ما وارد این مدار می‌شوند و در این دوره چهار تا پنج ساله بیش از ۱۳ هزار روستا به شبکه گاز کشور متصل شده‌اند و این کار بسیار ارزشمند است و ادامه می‌یابد و ان‌شاء‌الله مسئله گازرسانی به روستاها در این دولت تمام می‌شود و یکی دو استان عقب هستند که آنها را هم باید پیش ببریم.

بخش بزرگی از فروش نفت ما باید از خارک به جاسک منتقل شود

رئیس جمهوری عنوان کرد: مسئله دومی که به وزیر نفت گفتم همین گازهایی است که در این مشعل‌ها می‌سوزد. امروز طرح اجرای آن با سرمایه‌گذاری داخلی امضا شد و با اجرای آن ضمن حفظ محیط زیست، از سوختن یک منبع اقتصادی جلوگیری می‌شود. سومین مسئله فروش نفت ما بیرون از خلیج فارس و در دریای عمان بود. این برای من بسیار مهم و موضوعی استراتژیک است و باید فروش بخش بزرگی از نفت ما از خارک به جاسک منتقل شود و این کار هم امسال آغاز شده است و در دولت دوازدهم ان‌شاء‌الله پایان خواهد یافت تا به این ترتیب بتوانیم به وعده و قولی که به مردم داده‌ایم، وفادار باشیم.

پنج شنبه, 29 شهریور 1397 11:28

مزرعه های بادی و خورشیدی بیابان ها را حاصلخیز می کنند

نوشته شده توسط

به گزارش BPN به نقل از ایندپندنت، طبق تحقیقی جدید احداث مزرعه های بادی و خورشیدی در صحراهای آفریقا بخش هایی از زمین های بی آب و علف را سبز می کند. دانشمندان پیش بینی می کنند این سازه ها احتمالا تغییراتی در محیط زیست محلی ایجاد می کنند که موجب بارش در بیابان می شود و شرایط را در برخی از غیرقابل سکونت ترین نقاط جهان مساعدتر می کند.

محققان در کل معتقدند انرژی های تجدیدپذیر برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ملزوم هستند. اما هنگامیکه این انرژی ها در مقیاس بزرگ برای برق رسانی جهان به کارمی روند، پیامدهایی ناخواسته به وجود می آورند. دانشمندان پیش بینی می کنند هنگامیکه تعداد کافی توربین های بادی و پنل های خورشیدی نصب شود، وجود آنها قابلیت انعکاس نور در زمین و حرکت جریان های هوا را تغییر می دهد.

مزرعه های بادی هوای گرم تر بخش بالایی جو را با جریان های خنک تر بخش پایینی جابه جا می کند. پنل های خورشیدی نیز اجازه نمی دهند نور خورشید در اتمسفر منعکس شود. این تاثیرات احتمالا آب وهوای محلی را تغیر دهد. این درحالی است که به کارگیری انرژی های تجدیدپذیر برای اجتناب از تغیرات آب وهوایی است و به همین منظور باید پیامدهای آن به دقت بررسی شود.

دکتر یان لی از دانشگاه ایلینوی در این باره می گوید: ما می خواهیم تحقیق کنیم احداث مزرعه های خورشیدی و بادی بزرگ در صحرا چه تاثیراتی در منطقه می گذارد. لی و تیمش با استفاده از یک شبیه سازی تاثیرات پروژه های بزرگ انرژی های تجدیدپذیر را در صحرا بررسی کرده اند. در کل چنین مناطقی برای اجرای پروژه مذکور بسیار مناسب هستند زیرا جمعیت اندکی دارند. همچنین آنها در مکان مناسبی قرار دارند تا تقاضای مورد نیاز اروپا، آفریقا و خاورمیانه را تامین کنند.

محققان متوجه شدند هنگامیکه یک مزرعه بزرگ بادی و خورشیدی احداث شود، زیربنای آن احتمالا حلقه های بازخوردی ایجاد می کند که بارش بیشتر و رشد گیاهان در صحرا را در پی خواهد داشت. این درحالی است که بیابان های آفریقا، و خاورمیانه بخش هایی از خشک ترین نقاط زمین هستند و پروژه های کلان انرژی های تجدید پذیر در بخش هایی از شمال آفریقا و خاورمیانه در حال اجرا است.

به گزارش BPN و به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سلول‌های خورشیدی پلیمری به دلیل قیمت ارزان، روش ساخت آسان، سبکی و انعطاف‌پذیری در مسیری قرار دارند که می‌توانند روزی جایگزین دیگر انواع سلول‌های خورشیدی شوند. اما آنچه که به عنوان یک مانع بزرگ در مسیر صنعتی شدن آن‌ها قرار گرفته است بازده پایین آن‌هاست.

به گفته‌ دکتر سمیرا آقبلاغی، استادیار دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، بازده پایین از مسائل متعددی نشأت می‌گیرد که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به میزان جذب نور پایین توسط لایه‌ فعال، عملکرد نامناسب الکترودها، مورفولوژی نامناسب لایه‌ فعال و یا وجود برخی نقایص در ساختار سلول فتوولتاییک اشاره کرد.

وی افزود: در این کار تحقیقاتی با اعمال یک روش ساده و استفاده از نانولوله‌های کربنی اصلاح سطح شده در ساختار سلول‌های خورشیدی پلیمری، بازده تبدیل توان سلول‌های ساخته شده تا هفت برابر افزایش پیدا کرده است.

وی عنوان کرد: نتایج حاصل از این پژوهش قابلیت استفاده در زمینه‌ تولید انرژی‌های تجدیدپذیر یا به عبارت دقیق‌تر سلول‌های خورشیدی پایه پلیمری را دارد. با این توضیح که از سلول‌های خورشیدی منعطف پلیمری، در ساخت باتری‌های خودشارژ شونده‌ی گوشی‌های تلفن همراه و دیگر وسایل پرتابل استفاده می‌شود.

آقبلاغی در توضیح کامل‌تری نحوه‌ ساخت این سلول‌های خورشیدی را اینگونه بیان کرد: در این پژوهش، با استفاده از طراحی سوپرامولکول‌های الکترون‌دهنده-الکترون‌پذیرنده، بر پایه‌ی نانولوله‌های کربنی و پلی‌تیوفن‌های مختلف، مورفولوژی لایه‌ فعال سلول‌های خورشیدی پلیمری تا حد امکان دستکاری شد تا بازده تبدیل توان به ساده‌ترین شکل ممکن افزایش پیدا کند.

به گفته‌ این محقق، در سلول‌های خورشیدی بر پایه‌ نانوهیبریدهای ساقه-برگ، بازده تبدیل توان تا هفت برابر در مقایسه با سلول‌های خورشیدی مبنا افزایش پیدا کرده است. همچنین در این ابزار فتوولتاییک، میزان بلورینگی پلیمر رسانا تا حدود ۵۸ درصد رشد یافته و مشخصه‌های فتوولتاییک نظیر جریان مدار کوتاه، ولتاژ مدار باز، ضریب پرشوندگی و بازده تبدیل توان بیشینه مقادیر را داشتند.

وی با بیان اینکه در این طرح از آزمون‌هایی نظیر میکروسکوپ نیرویی اتمی (AFM) و میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) استفاده شده است، گفت: این سلول‌های خورشیدی هزینه‌ی تولید پایینی دارند و می‌توانند در ساخت باتری‌های خودشارژ شونده مورد استفاده واقع شوند.

این تحقیقات، حاصل تلاش‌های دکتر سمیرا آقبلاغی- عضو هیأت علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، پرفسور فرهنگ عباسی- عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز، سمیه چاروقچی و سحر آقاپور- دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی سهند تبریز، دکتر رعنا سروری-محقق پسادکتری دانشگاه پیام نور تبریز و همکارانشان است. نتایج این کار در مجله‌ی Solar Energy با ضریب تأثیر ۴/۳۷۴ (جلد۱۷۰، سال ۲۰۱۸، صفحات ۱۳۸ تا ۱۵۰) به چاپ رسیده است.

صفحه1 از57

با ما در تماس باشید