امروز: جمعه 30 مهر 1400 برابر با 22 اکتبر 2021

هشدار امنیتی : مشروح در اخبار حوزه مدیریت || حضور پروفسور بهشتی در همایش امروز اتحادیه اروپا- بروکسل، و گفتگو با مقامات مسئول مالی و سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا، جهت سرمایه گذاری ایران و الجزایر || دیداری موفقیت آمیز، با حضور مقامات عالی رتبه جهانی بویژه اتحادیه اروپا برای تحکیم روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری، و انزاوی آمریکا || همچنین دیدار ایشان با Ugo Bassi، رئیس بازار مالی کمیسیون اروپا || تشکیل جلسه نمایندگان BPN با شرکت WESTAS در جهت امضاء قرارداد همکاری برای سرمایه گذاری و احداث کارخانه تولید توربین های بادی بدون گیربکس در هلند و اعلام آمادگی WESTASجهت حضور در ایران ||

به گزارش BPN، مرکز البرز، رییس هیئت مدیره گروه دارویی برکت با بیان اینک گروه دارویی برکت تاکنون حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به وزارت بهداشت تحویل داده است، گفت: حدود پنج و نیم میلیون دوز واکسن کرونا هم آماده تحویل به وزارت بهداشت است.

جمشیدی با بیان اینکه خط دوم تولید واکسن گروه دارویی برکت نیز آماده راه اندازی است افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید ما ۶ تا ۸ میلیون دوز واکسن است که با افتتاح خط دوم این ظرفیت به ۱۲ میلیون دوز نیز افزایش خواهد یافت.

وی از نصب تجهیزات خط سوم تولید واکسن با ظرفیت ۱۶ تا ۲۰ میلیون دوز هم خبر داد و افزود: این خط سوم هم تا یک ماه آینده راه اندازی می‌شود.

رییس هیئت مدیره گروه دارویی برکت از بومی بودن صد درصدی دانش علمی تولید واکسن خبر داد و افزود: هم اکنون بعد از هند و چین برگترین سایت تولید واکسن دنیا در شهرک دارویی برکت فعال است و با فعالیت این سه خط تولید واکسن می‌توانیم علاوه بر نیاز کشور بخشی از نیاز کشور‌های منطقه را هم مرتفع کنیم.

جمشیدی گفت: براساس اعلام وزارت بهداشت واکسن کوو ایران برکت کمترین عوارض را داشته است و پیگیر دریافت مجوز از سازمان بهداشت جهانی هستیم.

وی راه اندازی سامانه تلفنی ۴۰۳۰ با روزانه حدود سه میلیون تماس، خط تولید ماسک با ظرفیت تولید پنج میلیون عدد در روز، خط تولید کیت تشخیص سریع کرونا و همچنین برنامه ریزی برای تولید داروی رمدسیویر را از خدمات گروه دارویی برکت در مبارزه با کرونا برشمرد.

رییس هیئت مدیره گروه دارویی برکت افزود: تا کنون ۱۲ بیمارستان و ۲۳۰ مرکز درمانی از سوی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ساخته شده و هزینه درمان ۱۲ هزار زوج نابارور و ۵۰ هزار بیمار سرطانی نیز پرداخت شده است.

به گزارش BPN؛ حمیدرضا جمشیدی در گفت‌وگوی ویژه خبری به ابهامات و شایعات مطرح شده درباره واکسن کووایران برکت پاسخ داد.

جمشیدی با بیان این‌که از ابتدای شیوع کرونا در کشور بلافاصله رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تیمی را تشکیل داد تا موضوع کرونا را با جدیت دنبال کند، اظهار کرد: ستاد اجرایی فرمان امام و گروه دارویی برکت، مأموریت خاصی در کرونا نداشتند؛ گروه دارویی برکت می‌توانست به سمت تولید واکسن کرونا برود یا نرود یعنی اجباری وجود نداشت اما با تشکیل این ستاد در همه مباحث کرونا درگیر شدیم.

وی افزود: در روز‌های اول، تولید ماسک در کشور 200 هزار عدد و نیاز کشور ده‌ها میلیون عدد بود که با ورود ستاد به این موضوع میلیون‌ها ماسک برای اولین بار توسط ستاد وارد کشور شد و بعد خط تولید را راه اندازی کردیم و هر دارویی که از هر جای دنیا وارد شد بلافاصله مجموعه دارویی برکت به این قضیه ورود و آن دارو را تولید کرد.

جمشیدی با اشاره به راه اندازی کال سنتر 4030 برای پاسخگویی به سؤالات کرونایی مردم نیز گفت: تاکنون حدود 50 میلیون نفر با تلفن 4030 تماس گرفته‌اند و روزانه 4 هزار اپراتور پاسخگوی مردم بودند.

وی با اشاره به تولید کیت تشخیص سریع کرونا نیز یادآور شد: بعد از ورود این کیت به بازار جهانی با فاصله یک ماه ستاد این کیت را تولید کرد و ستاد اجرایی فرمان امام به عنوان پیشتاز حل مشکلات موضوع کرونا است که در واردات و تولید اقدامات خوبی انجام داده است.

چرا نتایج برکت منتشر نمی‌شود؟

وی در پاسخ به سؤالی درباره علت عدم انتشار مطالعات بالینی نیز تصریح کرد: اولاً چاپ و انتشار مقاله کار راحتی نیست و ما اول داده‌های خام را در بخش حیوانی و بالینی منتشر کردیم و برای چاپ مقاله یک تیم 10 نفره مستقر کردیم و این مقاله آماده و سابمیت شد و مقاله را برای 10 مجله مهم دنیا ارسال می‌کنیم تا بتوانیم در یکی از این مجلات مقاله را چاپ کنیم البته ممکن است زمان بر باشد، چون اختیار چاپ مقاله با ما نیست.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا وعده‌های ستاد اجرایی فرمان امام در زمینه ساخت واکسن برکت به طور کامل محقق نشد نیز تصریح کرد: نیاز کشور 140 میلیون دوز واکسن است؛ ستاد اجرایی فرمان امام گفت ما 50 میلیون دوز واکسن را تا آخر شهریور تولید می‌کنیم. به یک نکته باید توجه کنیم؛ 5 تا 6 کشور دنیا که واکسن ساختند را ببینید؛ فایزر، سینوفارم، بهارات، انستیتو سرم هند، همگی کمپانی‌های واکسن ساز جهان بودند اما ما هشت ماه پیش از ابتدا شروع به ساخت کارخانه تولید واکسن کردیم و از 27 آذرماه، کلنگ ساخت را زدیم که باید در این مدت 15 هزار متر مربع ساختمان می‌ساختیم و 7000 لیتر بیورآکتور نصب می‌کردیم و ده ها کیلومتر کابل و آب استریل و بخار و فشار و حرارت را راه اندازی می‌کردیم و همزمان باید دانش فنی را توسعه می‌دادیم و باید امکان توسعه دانش فنی این واکسن را به دست دانشمندان جوان ایرانی در داخل کشور فراهم می‌کردیم.  

رئیس هیئت مدیره گروه دارویی برکت درباره خطوط تولید واکسن کوو ایران برکت تشریح کرد: فاز یک، 3.5 تا چهار میلیون دوز تولید می‌کند و فاز دو هفت تا هشت میلیون دوز ظرفیت تولید دارد که صددرصد این فاز آماده است و کشت سلول در آن انجام شده و در چند روز آینده اولین "بچ" فاز دو تولید می‌شود؛ در فاز سوم هم 95 درصد تجهیزات آماده و نصب شده است و در 30 تا 40 روز آینده فاز سوم را به بهره برداری می‌رسانیم.

وی ادامه داد: تا الان 6.5 میلیون دوز واکسن ایرانی تولید کرده‌ایم که از این تعداد 2.5 میلیون دوز واکسن تحویل وزارت بهداشت شده و تا آخر هفته 600 هزار دوز دیگر نیز تحویل می‌دهیم. یادمان باشد این واکسن تولید ایران است و در 30 کشور اطراف ما در مدیترانه شرقی هیچ کشوری واکسن تولید نکرده است. همه کمپانی‌ها اهدافی را مشخص کردند و هیچ یک نتوانستند سر موقع به نتیجه برسند؛ دعوای قضایی بزرگی که بین آسترازنکا و کشورهای اروپایی ایجاد شد به دلیل عدم تأمین واکسن بود.

علت تأخیر در تحقق وعده‌ها

وی در مورد علت تأخیر در تحقق وعده‌ها بیان داشت: در زمانی که ما بیورآکتور نیاز داشتیم تمام واکسن‌سازهای جهان نیز به این تجهیزات نیاز داشتند؛ مشکل دیگر خرید تجهیزات از خارج کشور بود و زمانی که تجهیزات خریداری شده بود در فرودگاه یک کشور دیگر که به دلیل بحران کرونا، قرنطینه شد، 15 روز تجهیزات در آن کشور ماند و البته تحریم هم یکی از مشکلات بود؛ مثلا پول یکی از دستگاه‌ها را چهار بار فرستادیم که برگشت خورد؛ طبیعتاً فروشنده تا پول را دریافت نکند تجهیزات را برای ما ارسال نمی‌کند که در مرحله چهارم موفق شدیم پول دستگاه را پرداخت کنیم. بنابراین حتی اگر در شرایط معمولی باشیم طبیعی است که برای پروژه بزرگ یک تا دو ماه تاخیر داشته باشیم.

جمشیدی در ادامه گفت: با این وجود زیرساخت تولیدی واکسن که ایجاد شده بین 25 تا 30 میلیون دوز است و میزانی که امروز تولید می‌شود ماهانه 3.5 تا چهار میلیون دز است و خط بعدی که از هفته آینده شروع به تولید می‌کند، ماهانه 8 میلیون دوز اضافه میکند که به ظرفیت فعلی اضافه می‌شود و اگر نصب تجهیزات فاز سه در پایان شهریور کامل شود بالای 20 میلیون دوز به این ظرفیت اضافه خواهد کرد؛ البته طبیعی است که در پروسه تولید واکسن فراز و نشیب‌هایی را خواهیم داشت.

پاسخ به شایعات فضای مجازی درباره واکسن برکت

وی در پاسخ به سؤالی درباره شایعات منتشر شده در فضای مجازی درباره واکسن برکت تصریح کرد: یک بخشی از این بحث‌ها شبیه طنز است مثلا به ما گفتند شما خط تولید ندارید در حالی که کارخانه توسط خبرنگاران بازدید شد؛ ما نمی‌توانیم خبرنگاران را در مکان‌هایی که ویروس تکثیر می کنیم ببریم ولی در قسمت‌های دیگر وارد شدند و فیلم‌های آن منتشر شد و یک مکان که خط پرکنی ماست که هنوز راه اندازی نشده بود از کفش یک کارگر عکسی منتشر شد و از آن سوژه درست کردند  در حالی که ما آن زمان در خط پرکنی اصلا کار فیلینگ را انجام نمی‌دادیم زیرا در آن زمان به طور کامل راه اندازی نشده بود.

وی در پاسخ به میزان نیاز به مواد اولیه تولید واکسن برکت افزود: الان به اندازه 50 میلیون دوز واکسن مواد اولیه داریم؛ مواد اولیه اصلی را تا 150 میلیون دوز واکسن داریم و طراحی ما این است که ظرف 20 روز آینده مواد اولیه را به اندازه مورد نیاز برای 150 میلیون دوز برسانیم

سرمایه گذاری 160 میلیون دلاری برای تولید واکسن برکت

وی درباره میزان سرمایه گذاری واکسن برکت نیز تصریح کرد: کل سرمایه گذاری که گروه برکت در این کار انجام داده است 160 میلیون دلار است؛ این درحالی است که آسترازنکا یک میلیارد دلار برای تولید واکسن فقط کمک گرفته است. دولت ارز محدودی را به تولید کننده‌ها داد که تأمین 20 درصد شامل مواد اولیه آن، با ارز دولتی بود و 80 درصد این سرمایه گذاری با ارز آزاد و نیمایی است و همه اسناد آن نیز موجود است.

قیمت گذاری واکسن برکت

جمشیدی درباره قیمت گذاری واکسن برکت تشریح کرد: مکانیزم قیمت گذاری برای همه فرآورده‌های بیولوژیک در سازمان غذا و دارو این است که قیمت، 70 درصد میانگین قیمت خارجی باشد که معاون اقتصادی رئیس جمهور و سازمان غذا و دارو یک قیمت تعیین کردند که بر اساس آن به شکل علی الحساب به همه واکسن‌های داخلی از جمله برکت به ازای هر واکسن 200 هزار تومان علی الحساب پرداخت می‌شود و بعد طبق قانون، سازمان غذا و دارو باید از تولید کننده‌ها قیمت تمام شده را اخذ و نرخ را تعیین کند.

رئیس گروه دارویی برکت درخصوص سود این گروه دارویی نیز بیان داشت: اولاً برکت یک شرکت بورسی است که 250 هزار سهامدار خرد در شرکت‌های مختلف دارد و دوماً با سودی که از برکت حاصل می شود 12 بیمارستان در مناطق محروم ساخته شده و به وزارت بهداشت هدیه شده است، بیش از 300 مرکز بهداشتی و درمانی در کشور که عمده آن در سیستان و بلوچستان است توسط گروه دارویی برکت هدیه شده است، برای پنج هزار کودک ناشنوا کشت حلزونی انجام و هزینه های درمانی بیش از 50 هزار بیمار صعب العلاج پرداخت شد و امیدواریم با این سود، مشکل راهبردی واکسن در کشور را حل کنیم. یک ریال از این پول در خارج از سلامت هزینه نمی‌شود.

وی درباره علت وجود اختلاف آماری بین واکسن‌های تولیدشده با توزیع شده نیز گفت: زمانی که ماده اصلی واکسن را تولید می‌کنیم و به شیشه های آمپول منتقل می‌کنیم 15 روز در انبار نگهداری می‌کنیم تا تست های پایداری و ... انجام شود و سپس تحویل سازمان غذا و دارو می دهیم که یک تا دو روز به این فرایند اضافه می‌شود تا سازمان غذا و دارو تحویل معاونت بهداشت و درمان برای توزیع و تزریق دهد. بنابراین آمارهای تولید، توزیع، انبارها، تزریق و ... با یکدیگر متفاوت است.

آیا برکت جلوی واردات واکسن کرونا را گرفت؟

وی درباره شائبه مطرح شده مبنی بر اینکه گروه دارویی برکت جلوی واردات واکسن را گرفت، تأکید کرد: کدام وجدان انسانی اجازه می دهد تا مرگ مردم را شاهد باشد و اعلام کند که می‌خواهم قهرمان تولید شوم؛ آن وقت که مردم گرفتار ماسک بودند مهمترین وارد کننده ماسک در کشور گروه دارویی برکت و ستاد اجرایی بود و بعد تولید ماسک را راه اندازی کرد. اولویت ما سلامت مردم است و خانواده خود افراد ستاد اجرایی فرمان امام نیز در معرض خطر بودند، اینکه ما جلوی واردات را گرفته باشیم شبیه به شوخی است. برکت یک شرکت است و در جلوگیری واردات واکسن نمی‌توانست دخالتی داشته باشد.

جمشیدی در پاسخ به این سؤال که چرا بحث تولیدواکسن از ابتدای تولید تا الان دائماً در رسانه‌ها مطرح شده است، توضیح داد: تولید واکسن به عنوان یک موفقیت ملی برای همه کشورها بود، ابرقدرت‌های بزرگ دنیا به دنبال این بودند که اعلام کنند واکسن تولید کردند و اگر در کشور ما به عنوان یک کشور تحریمی یک اقدامی انجام شد آیا نباید به گوش مردم برسد؟ در این شرایط رقابت سنگینی بین روسیه، چین، اروپا و آمریکا برای تولید واکسن بود.

به گزارش BPN ستاد اجرایی فرمان امام(ره) روز سه شنبه به نقل از حسن جلیلی اعلام کرد: از ۲۵ خرداد و پس از صدور مجوز تزریق عمومی واکسن کوو ایران برکت توسط وزارت بهداشت، سرعت تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا را افزایش دادیم.

وی افزود: تاکنون ۱۴ میلیون دز واکسن در کارخانه شفافارمد تولید و روانه بخش کنترل کیفیت شده که در این مرحله ۱۶ تا ۲۰ روز بررسی کیفیت واکسن‌ها به زمان نیاز دارد و پس از تأیید کیفیت تحویل وزارت بهداشت می شوند.

به گفته مدیرعامل کارخانه شفافارمد، خطوط یک و دوی کارخانه شفافارمد در شهرک دارویی برکت هم‌اکنون فعال و درحال تولید واکسن کرونا هستند و به زودی خبرهای بسیار خوبی برای مردم در زمینه واکسن برکت و دستاورد بزرگ دانشمندان ایرانی خواهیم داشت.

ضرورت برگزاری همایش

استقرار و به‌کارگیری صحیح فرآیند تجاری‌سازی فناوری‌ها و اختراعات، منجر به ارتقای سطح تکنولوژیکی کشور، بالا بردن سطح طراحی و ساخت داخل و زمینه‌سازی گسترش صنایع وابسته می‌گردد که از عوامل کلیدی در توسعه اقتصادی کشور است.

 

اهداف برگزاری همایش

  • تبیین جایگاه، اهمیت و نقش تجاری‌سازی فناوری‌ها و اختراعات
  • انتقال تجربیات کاربردی و ارائه راهکارهای تسهیل‌گر در فرآیند تجاری‌سازی
  • بررسی چالش‌ها و راهبردهای اجرائی تجاری‌سازی در داخل و کشورهای پیشرو
 

مخاطبین

فناوران، مخترعان، کارشناسان و مدیران حوزه‌های دانش‌بنیان و تجاری‌ساز؛ اعم از پارک‌های علم و فناوری، مراکزرشد، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها، کارخانه‌های نوآوری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خظرپذیر و شتاب‌دهنده‌ها
 
 

زمان برگزاری همایش: 19 و 20 مردادماه 1400، از ساعت 9 الی 16

دوشنبه, 28 تیر 1400 20:24

افزایش استفاده از انرژی بادی در آسیا

نوشته شده توسط

به گزارش پایگاه خبری « انرژی وویس»، انتظار می رود میزان استفاده از انرژی های بادی در آسیا در مدت ۵ تا ۱۰ سال آینده و به طور مشخص میان کشورهایی با اقتصادِ پیشرفته با رشد روز افزون روبرو شود.

تایوان، ژاپن و کره جنوبی به سبب مشکلات ناشی از تغییرات اقلیمی در مقایسه با سایر کشورها، تمایل بیشتری به استفاده از منابع انرژی برگشت پذیر از خود نشان می دهند. بدین ترتیب فرصت‌هایی برای شرکت های اروپایی فراهم خواهد شد تا نقش کلیدی را در توسعه بخش انرژی‌های بادی در آسیا ایفا کنند.

آمارهای منتشر شده توسط گروه «ریستاد انرژی» نشان می دهد تاکنون چین از نظر استفاده از انرژی باد با ظرفیت عملیاتی ۹۴ درصدی به عنوان دومین کشور بعد از انگلیس قرار دارد و با تولید نزدیک به ۱۰ گیگابایت انرژی می تواند به رقیب این کشور تبدیل شود. انتظار می رود با گسترش استفاده از انرژی بادی این میزان به ۵۲ گیگابایت تا سال ۲۰۲۵ برسد.

پتانسیل بزرگ انرژی بادی آسیا

« ونس هی او » مدیر مرکز اطلاعاتی مارکیت آی.اچ.اس در مصاحبه ای با « انرژی وویس » گفت که بزرگترین پتانسیل برای تاسیس انرژی های بادی در ژاپن، کره جنوبی و تایوان وجود دارد.

تایوان تصمیم دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی ظرفیت تولید انرژی بادی را به ۵.۷ گیگابایت برساند. همچنین تایوان تصمیم دارد این رقم را از سال ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۵ به ۱۰ گیگابایت برساند.

ژاپن نیز تصمیم دارد تا سال ۲۰۳۰ برنامه ای را با هدف تولید ۱۰ گیگابایت انرژی از منبع انرژی های تجدید پذیر اجرا کند. این موضوع در راستای اقدام کره جنوبی برای تولیدِ ظرفیت ِ ۱۲ گیگابایتیِ انرژی های تجدید پذیر انجام می پذیرد.

گفته می شود یکی از عوامل مهم و اصلی در بخش بازار انرژی بادی، سیاست های پشتیبانی کننده دولت ها در این حوزه است.

« رابرت لیو » تحلیل گر بخش آسیا در مصاحبه با این رسانه خاطر نشان کرد: رشدی فزاینده در استفاده از انرژی بادی در آسیا در دهه آینده قابل پیش بینی است.

 

مدل تایوانی انرژی بادی

تایوان به عنوان یکی از نخستین مدل های موفق در توسعه انرژی بادی در منطقه، بسیاری از شرکت های اروپایی را به عنوان پیمانکار ترغیب به سرمایه گذاری در این کشور کرده است.

توسعه انرژی بادی در تایوان شامل راهبرد ( استراتژی) سه مرحله ای است. هدف تایوان این است که تا سال ۲۰۲۵ بتواند ۵.۷ گیگابایت از ظرفیت نصب شده تا مرحله دوم را بهره برداری کند و در مرحله سوم از ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۵ سالانه ۱ گیگابایت به این ظرفیت بیفزاید. هنوز فاز سوم به تایید نهایی نرسیده است.

ژاپن و کره جنوبی

ژاپن و کره جنوبی بعد از تایوان قرار دارند و به شیوه تایوان پیش می روند. ژاپن ظرفیت (پتانسیل) بزرگی برای توسعه انرژی بادی دارد. به علاوه با فناوری (تکنولوژی) بادهای ساحلی شناور که در اختیار دارد، پروژه های بیشتری را در آینده عملیاتی خواهد کرد.

کره جنوبی با هزینه کردن ۴۳ میلیارد دلار در پروژه « سینان » از ظرفیت ۸.۲ گیگابایت به هدف ۱۲ گیگابایتی تا سال ۲۰۳۰ خواهد رسید.

ویتنام

شرکت « انترپرایز انرژی » در نظر دارد تا پروژه بادی با ظرفیت ۳.۴ گیگابایتی و هزینه ۱۲ میلیارد دلاری را در ویتنام آغاز کند. بانک جهانی تخمین می زند تا سال ۲۰۳۰ به اندازه ۱۰ گیگابایت ظرفیت بادی در این کشور عملیاتی شود .

بر پایه این گزارش از میانه دهه ۲۰۲۰ برخی شرکت ها به سمت استفاده از تکنولوژی آب های عمیق خواهند رفت.

 

انرژی بادی فرصتی برای شرکت های اروپایی

آسیا به دلیل دسترسی محدود به آب های کم عمق نسبت به اروپا از منابع بادی کمتری برخوردار است. بنابراین در آسیا توسعه سریع مالی در بخش سیستم های شناورِ ساحلی به خصوص در آب های نزدیک ژاپن، کره جنوبی و تایوان اتفاق می افتد.

سه شرکت مهم اروپایی در بخش ساختن توربین یعنی « وستا» ، « زیمنس» و « جی.ای » به دنبال سلطه بر بازار آسیا هستند. همچنین در بخش های دیگر از جمله نگهدارنده های انرژی، ژنراتورها و مبدل ها نیز شرکت های اروپایی با اشتراک گذاری تکنولوژی و متخصصان خود در این حوزه ها می توانند به بازیگردانانِ مهمی در این صنعت در آسیا تبدیل شوند.

صنعت انرژی بادی آسیا، در قسمت بادهای شناور ساحلی می تواند با اروپا رقابت کند و چه بسا از اروپا جلو بیفتد. به طور مشخص، بازار بادهای شناور آسیا توجه شرکت های نفت و گاز اروپایی را به دلیل پتانسیل های هم افزایی و همکاری به خود جلب کرده است.

فرصت های سرمایه گذاری برای بادهای شناور به ۵۸ میلیارد دلار در آسیا و اقیانوسیه رسیده است.

سه شنبه, 29 تیر 1400 12:00

ثبت رکوردهای تازه تولید در پتروشیمی تبریز

نوشته شده توسط

به گزارش شرکت پتروشیمی تبریز، واحد پلی‌اتیلن شرکت پتروشیمی تبریز با تولید ۱۳۰۳۶ تن محصول در خردادماه ۱۴۰۰ به رکورد جدیدی در تولید این محصول دست یافت. این واحد در مجموع با تولید ۳۵۱۹۴ تن پلی‌اتیلن سنگین (HDPE) و پلی‌اتیلن سبک (LLDPE) در سه ماه نخست امسال به رکورد دیگری دست یافت که در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۹ افزایش ۲۳ درصدی داشته است.

تولید ABS در پتروشیمی تبریز در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ بسیار بالا بوده و خردادماه سال ۱۴۰۰ بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده و رکوردی تازه در تولید ABS ثبت کرده است.

هریک از واحدهای تولیدی پتروشیمی تبریز در برابر کمک به افزایش تولید انواع محصول پلیمری تلاش می‌کنند.

پتروشیمی تبریز توانمندی تولید دو گرید مختلف SV۰۱۵۷ و SD۰۱۵۰ در این ناحیه به‌طور هم‌زمان را دارد. گرید SV۰۱۵۷ یا همان گرید یخچالی برای ساخت کابینت داخل یخچال استفاده می‌شود و گرید SD۰۱۵۰ یا همان گرید معمولی برای موارد عمومی کاربرد دارد.

گفتنی است، شرکت پتروشیمی تبریز در ابتدای تیرماه امسال، قرارداد احداث واحد توسعه‌ای پلی‌اتیلن سنگین (HDPE) با ظرفیت تولید سالانه ۳۱۰ هزار تن و حجم سرمایه‌گذاری حدود ۲۲۰ میلیون دلار را با شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) امضا کرد که با بهره‌برداری از واحد پلی‌اتیلن جدید ظرفیت تولید محصولات پلیمری این شرکت نیز به ۲.۲ برابر ظرفیت کنونی می‌رسد.

براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده فعالیت‌های اجرایی این پروژه در اواخر سال ۱۴۰۲ تکمیل می‌شود.

سه شنبه, 29 تیر 1400 12:00

زوایای پنهان و اهمیت راهبرد افزایش تولید نفت

نوشته شده توسط

سخن از افزایش تولید نفت ایران، توهم و شعار نیست. افزایش تولید نفت موضوعی راهبردی و ضروری برای ایران به‌عنوان چهارمین دارنده ذخایر نفتی (۱۶۰ میلیارد بشکه) و دومین دارنده ذخایر گازی دنیاست که برای چند دهه به حاشیه رفته یا فراموش شده است، اما این مهم نمی‌تواند برای همیشه در حاشیه باشد یا مورد بی‌توجهی قرار گیرد.

این رویکرد که اخیراً از سوی مدیریت صنعت نفت مورد توجه قرار گرفته، نه‌تنها با استقبال برخی جریان‌ها و گروه‌های سیاسی مواجه نشده، بلکه به‌گونه‌ای انتقاد و تقابل آنها را نیز در پی داشته است. این رویکرد تقابلی و انتقادی بیش از آنکه مبتنی بر مبانی کارشناسی و علمی و با لحاظ منافع ملی باشد، بیشتر ماهیت سیاسی دارد.

مشکل آنجاست که این رویکرد انتقادی ممکن است با تغییر دولت، مبنای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی تیم مدیریتی جدید صنعت نفت شود که در این صورت، زیان جبران‌ناپذیری به اقتصاد و آینده کشور وارد خواهد شد. واقعیت آن است که افزایش تولید نفت ایران تا همین زمان هم خیلی دیر شده و تأخیر در این امر مهم چنانکه بیان شده، دربردارنده خسارات سهمگین به کشور است، بنابراین هر دولتی در ایران قدرت را به‌دست گرفت، باید راهبرد افزایش تولید را در اولویت قرار دهد، چراکه در گام نخست نفت، پیشران توسعه ایران در دهه‌های آینده است و هیچ مزیتی به‌اندازه نفت، توان و ظرفیت توسعه‌آفرینی برای ایران را ندارد.

مدیریت درست نفت در شکل افزایش تولید و نه الزاماً افزایش صادرات، ظرفیت بزرگی را در بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی کشور برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای فراهم می‌کند. افزایش تولید نفت صرفاً توسعه صنعت نفت را در برنمی‌گیرد، بلکه در این فرآیند، باید افزایش اشتغال، رشد نوآوری و توسعه کسب‌وکارهای جدید و همچنین فعال شدن شرکت‌های ایرانی را در نظر گرفت.

واقعیت این است که شرکت‌های ایرانی فعال در بخش‌های اکتشاف و تولید به ظرفیت و توانمندی خوبی در اجرای طرح‌های توسعه‌ای دست یافته‌اند که کشور و صنعت نفت را از وابستگی به شرکت‌های مشابه خارجی بی‌نیاز کرده است.

هم‌اکنون اکثر قراردادهای توسعه میدان‌های نفتی کشور با شرکت‌های ایرانی منعقد شده و امید می‌رود در سال‌های آینده با ایجاد گشایش‌های خارجی، توان رقابتی شرکت‌های ایرانی ارتقا یابد و زمینه برای فعالیت این شرکت‌ها در خارج از کشور نیز فراهم شود. فارغ از این اما وجود شرکت‌های اکتشاف و تولید، ظرفیت بزرگی برای افزایش تولید نفت است که باید از آنها بهره جست و در دیگر سو، نبود برنامه‌ریزی برای افزایش تولید نفت، فرصت و امکان افزایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این شرکت‌ها را از بین می‌برد.

افزون بر این، از چند سال گذشته برنامه‌ریزی برای تأمین بخش قابل‌توجهی از نیازهای تجهیزاتی صنعت نفت در داخل کشور و توسط شرکت‌های سازنده داخلی آغاز شد که این بخش نیز به ظرفیت خوبی به‌خصوص در حوزه‌های الکتروموتورها، ژنراتورها، پمپ‌ها و الکتروپمپ‌ها، لوله و لوله‌گذاری، موتورهای درون‌چاهی و... رسیده است. برنامه‌ریزی برای افزایش تولید نفت، فرصت مناسبی برای تداوم تولید و فعالیت این بخش‌ها خواهد بود که از بازدهی خوبی در بخش‌های اشتغال و بهره‌وری اقتصادی و ارتقای سطح دانش فنی کشور برخوردار است.

نکته مهم در این زمینه که باید به آن توجه کرد، این است که افزایش تولید باید عمدتاً از طریق افزایش ضریب برداشت نفت از میدان‌های نفتی صورت گیرد که این خود پروژه‌ای بزرگ و پیچیده است. ضریب برداشت نفت از میدان‌های نفتی ایران بسیار پایین‌تر از تراز جهانی است. هر یک درصد افزایش ضریب برداشت از میدان‌های نفتی ایران با در نظر گرفتن نفت ۵۰ دلاری برای هر بشکه، درآمدی معادل ۷۰۰ میلیارد دلار برای کشور به همراه دارد که رقم بسیار بزرگی محسوب می‌شود. افزایش ضریب برداشت مستلزم توسعه فنی و سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی است.

عدم ‌تلاش در این زمینه معنایی جز هدر دادن عامدانه منابع خدادادی و اقدامی غیرمسئولانه در قبال نسل‌های فعلی و آینده نیست. اگر هر یک درصد افزایش ضریب برداشت، ۷۰۰ میلیارد دلار به ثروت ایرانیان می‌افزاید، رسیدن به سطح ۲۵ درصد، ثروت ایرانیان را حدود ۱۳ هزار میلیارد دلار نسبت به ارزش فعلی نفت افزایش می‌دهد، بنابراین بی‌توجهی به این موضوع مهم با هیچ عقل و منطقی سازگار نیست. نکته مهم اینکه در زمینه افزایش ضریب برداشت، باید از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی کشور استفاده کرد.

ظرفیتی که با گذشت ۱۱۳ سال از عمر نفت در کشور، کمتر در خدمت صنعت نفت بوده است. این مسئله می‌تواند به آشتی صنعت نفت با حوزه دانش و دانشگاه منجر شود که خود دربردارنده اتفاقات بزرگ در ساحت توسعه فنی و مهندسی و علمی کشور است.

افزون بر این باید تأکید کرد که افزایش تولید نفت الزاماً به‌معنای افزایش صادرات نیست، هرچند افزایش صادرات نفت هم می‌تواند در موضوع بهره‌گیری از درآمدهای نفتی در فرآیند توسعه‌ای و ملاحظات امنیتی کشور از اهمیت خاصی برخوردار باشد. واقعیت این است که دولت طبق قانون مصوب مجلس در سال ۹۸، مکلف به تأمین روزانه ۲ میلیون بشکه نفت برای فعال کردن پتروپالایشگاه‌های در حال ایجاد یا در حال توسعه است.

با توجه به اینکه ظرفیت کنونی تولید نفت حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز است که ۱.۸ میلیون سهم خوراک داخلی و ۲ میلیون بشکه هم ظرفیت صادراتی است، ظرفیت اضافه‌ای برای تأمین نیاز ۲ میلیون بشکه تکلیفی وجود ندارد و باید این ظرفیت ایجاد شود.

به‌طور حتم، هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد که ظرفیت صادراتی کشور به واحدهای در حال احداث جدید تعلق گیرد، چراکه کاهش یا قطع صادرات با منافع ملی و ملاحظات سیاسی، امنیتی و اقتصادی کشور در تضاد است، از این رو باید ظرفیت جدیدی در این زمینه ایجاد کرد که این موضوع مهم هم در قالب افزایش ضریب برداشت امکان‌پذیر است.

 

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان گفت: در راستای ایجاد مزیت اقتصادی و صرفه جویی در مصرف انرژی و به خصوص استفاده بهینه از انرژی خورشیدی، نیروگاه ۱۰ کیلوواتی این دانشگاه به بهره برداری رسید.

رضا نقدی ضمن بیان اینکه نیروگاه انرژی خورشیدی دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان افتتاح شد، تاکید کرد: این طرح برای توسعه و ترویج انرژی های تجدیدپذیر و مدیریت سبز به منظور تامین ۲۰ درصد از مصرف برق داخلی دانشگاه از انرژی خورشیدی انجام گرفت.

وی با بیان اینکه نیروگاه دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان به ظرفیت ۱۰ کیلووات احداث شده است، گفت: ایجاد مزیت اقتصادی در راستای استفاده از انرژی های طبیعی محور این طرح است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای سمنان با بیان اینکه دیگر محور اجرای این نیروگاه تجهیزات آموزشی انرژی خورشیدی به مجموعه آزمایشگاهی الکترونیک است، گفت: از این تجهیزات می توان در راستای آموزش به دانشجویان علاقمند وهنرآموزان هنرستان های شهر و استان سمنان استفاده کرد.

نقدی درباره آمار اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه فنی و حرفه ای نیز، توضیح داد: این دانشگاه متناسب با نیاز صنعت رشته‌های تحصیلی را ارایه می‌دهد تا دانشجو بعد از فارغ‌التحصیلی دغدغه اشتغال نداشته باشد.

وی افزود: به دلیل اینکه ۶۰ درصد درس‌های دانشگاه فنی و حرفه ای به صورت کارگاهی ارائه می‌شود، دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان توانسته است به آمار قابل تامل اشتغال ۶۳ درصدی فارغ التحصیلان دست یابد.

پنج شنبه, 16 مرداد 1399 15:35

پتروشیمی ارغوان در عسلویه کلنگ‌زنی شد

نوشته شده توسط

کلنگ اجرای پتروشیمی ارغوان با سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی سازمان صدا و سیما در منطقه ویژه پارس به زمین زده شد.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این آیین، اجرای طرح پتروشیمی ارغوان را در راستای طرح‌های هوشمند پتروشیمی با خوراک ترکیبی خواند و گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در جهش سوم صنعت پتروشیمی تا ۱۴۰۴، طرح‌های پیشران و طرح‌های سه‌گانه‌ای که خوراک ترکیبی استفاده خواهند کرد، طراحی و اجرا خواهند شد.

حسین علیمراد، با بیان اینکه پتروشیمی ارغوان نخستین طرح از طرح‌های جهش سوم پتروشیمی با خوراک ترکیبی اتان و بوتان است که ما در شرکت صنایع پتروشیمی به آن‌ها طرح‌های هوشمند می‌گوییم، افزود: این طرح‌های هوشمند نیازمند سرمایه‌گذاران هوشمند است و ما هم تمام قد از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

هدف از اجرای پتروشیمی ارغوان تولید ۹۰۰ هزار تن اتیلن، ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن سنگین و ۶۰۰ هزار تن پلی اتیلن سبک است.

شنبه, 18 مرداد 1399 15:32

پروژه مزرعه برق بادی میل نادر

نوشته شده توسط

استاندار در دیدار با معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی های تجدید پذیر و نو پیرامون پروژه مزرعه برق بادی میل نادر گفتگو کرد. در این دیدار پرنده مطلق مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان هم حضور داشت.

استاندار بر شتاب در اتمام این پروژه با توجه به اهمیت و اولویت این نیروگاه در تامین برق سیستان و نیز صادرات برق به کشور همسایه و تاثیر آن در تنظیم تعاملات منطقه ای و بین المللی تاکید کرد.

وی گفت: با توجه به اهمیت این طرح، تلاش و توجه ویژه‌ای در پیگیری و تخصیص اعتبارات آن صورت گرفته است.

موهبتی برق را در کنار پروژه های بزرگ از جمله راه و راه آهن، بنادر و گازرسانی به استان، یکی از مهم ترین زیرساخت ها در توسعه استان و به جریان افتادن چرخه تولید و فعالیت سایر سرمایه‌گذاری‌ها در استان توصیف کرد.

استاندار توسعه نیروگاه ها و اتمام پروژه‌های در دست اجرا را تا پایان فعالیت دولت، مهم توصیف کرد و برق را هم از حیث صادرات و ارزآوری و هم تولید و اشتغال و توسعه جامع استان بسیار ضروری و مهم دانست.

موهبتی با اشاره به روند اجرایی و پیشرفت مناسب پروژه‌های نیروگاهی و خطوط برق اصلی استان، بر اتمام پروژه هایی که در این دولت شروع شده تا قبل از پایان دولت تأکید کرد.

وی تاثیر تلاش جمعی را در بدست آوردن موفقیت‌های بدست آمده مهم برشمرد و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به هنگام به مردم را در جهت پیشرفت و بهبود امور خواستار شد.

معاون وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و نو(ساتبا) هم در این دیدار گفت: تمام تلاش خود را برای انجام به موقع کارها و برنامه‌ها خواهیم کرد.

محمد ساتکین افزود: تا پایان اسفند امسال ۲۰ مگاوات برق میل نادر وصل و باقی آن تا سقف ۵۰ مگاوات حداکثر یکساله به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: تاکنون فونداسیون دو عدد توربین آماده شده وطی همین هفته نصب خواهد شد و ۱۸ عدد توربین دیگر در حال تست و نهایی شدن برای ارسال به محل پروژه است.

صفحه1 از58

با ما در تماس باشید