امروز: چهارشنبه 13 اسفند 1399 برابر با 03 مارس 2021

هشدار امنیتی : مشروح در اخبار حوزه مدیریت || حضور پروفسور بهشتی در همایش امروز اتحادیه اروپا- بروکسل، و گفتگو با مقامات مسئول مالی و سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا، جهت سرمایه گذاری ایران و الجزایر || دیداری موفقیت آمیز، با حضور مقامات عالی رتبه جهانی بویژه اتحادیه اروپا برای تحکیم روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری، و انزاوی آمریکا || همچنین دیدار ایشان با Ugo Bassi، رئیس بازار مالی کمیسیون اروپا || تشکیل جلسه نمایندگان BPN با شرکت WESTAS در جهت امضاء قرارداد همکاری برای سرمایه گذاری و احداث کارخانه تولید توربین های بادی بدون گیربکس در هلند و اعلام آمادگی WESTASجهت حضور در ایران ||

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان گفت: در راستای ایجاد مزیت اقتصادی و صرفه جویی در مصرف انرژی و به خصوص استفاده بهینه از انرژی خورشیدی، نیروگاه ۱۰ کیلوواتی این دانشگاه به بهره برداری رسید.

رضا نقدی ضمن بیان اینکه نیروگاه انرژی خورشیدی دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان افتتاح شد، تاکید کرد: این طرح برای توسعه و ترویج انرژی های تجدیدپذیر و مدیریت سبز به منظور تامین ۲۰ درصد از مصرف برق داخلی دانشگاه از انرژی خورشیدی انجام گرفت.

وی با بیان اینکه نیروگاه دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان به ظرفیت ۱۰ کیلووات احداث شده است، گفت: ایجاد مزیت اقتصادی در راستای استفاده از انرژی های طبیعی محور این طرح است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای سمنان با بیان اینکه دیگر محور اجرای این نیروگاه تجهیزات آموزشی انرژی خورشیدی به مجموعه آزمایشگاهی الکترونیک است، گفت: از این تجهیزات می توان در راستای آموزش به دانشجویان علاقمند وهنرآموزان هنرستان های شهر و استان سمنان استفاده کرد.

نقدی درباره آمار اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه فنی و حرفه ای نیز، توضیح داد: این دانشگاه متناسب با نیاز صنعت رشته‌های تحصیلی را ارایه می‌دهد تا دانشجو بعد از فارغ‌التحصیلی دغدغه اشتغال نداشته باشد.

وی افزود: به دلیل اینکه ۶۰ درصد درس‌های دانشگاه فنی و حرفه ای به صورت کارگاهی ارائه می‌شود، دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان توانسته است به آمار قابل تامل اشتغال ۶۳ درصدی فارغ التحصیلان دست یابد.

پنج شنبه, 16 مرداد 1399 15:35

پتروشیمی ارغوان در عسلویه کلنگ‌زنی شد

نوشته شده توسط

کلنگ اجرای پتروشیمی ارغوان با سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی سازمان صدا و سیما در منطقه ویژه پارس به زمین زده شد.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این آیین، اجرای طرح پتروشیمی ارغوان را در راستای طرح‌های هوشمند پتروشیمی با خوراک ترکیبی خواند و گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در جهش سوم صنعت پتروشیمی تا ۱۴۰۴، طرح‌های پیشران و طرح‌های سه‌گانه‌ای که خوراک ترکیبی استفاده خواهند کرد، طراحی و اجرا خواهند شد.

حسین علیمراد، با بیان اینکه پتروشیمی ارغوان نخستین طرح از طرح‌های جهش سوم پتروشیمی با خوراک ترکیبی اتان و بوتان است که ما در شرکت صنایع پتروشیمی به آن‌ها طرح‌های هوشمند می‌گوییم، افزود: این طرح‌های هوشمند نیازمند سرمایه‌گذاران هوشمند است و ما هم تمام قد از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

هدف از اجرای پتروشیمی ارغوان تولید ۹۰۰ هزار تن اتیلن، ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن سنگین و ۶۰۰ هزار تن پلی اتیلن سبک است.

شنبه, 18 مرداد 1399 15:32

پروژه مزرعه برق بادی میل نادر

نوشته شده توسط

استاندار در دیدار با معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی های تجدید پذیر و نو پیرامون پروژه مزرعه برق بادی میل نادر گفتگو کرد. در این دیدار پرنده مطلق مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان هم حضور داشت.

استاندار بر شتاب در اتمام این پروژه با توجه به اهمیت و اولویت این نیروگاه در تامین برق سیستان و نیز صادرات برق به کشور همسایه و تاثیر آن در تنظیم تعاملات منطقه ای و بین المللی تاکید کرد.

وی گفت: با توجه به اهمیت این طرح، تلاش و توجه ویژه‌ای در پیگیری و تخصیص اعتبارات آن صورت گرفته است.

موهبتی برق را در کنار پروژه های بزرگ از جمله راه و راه آهن، بنادر و گازرسانی به استان، یکی از مهم ترین زیرساخت ها در توسعه استان و به جریان افتادن چرخه تولید و فعالیت سایر سرمایه‌گذاری‌ها در استان توصیف کرد.

استاندار توسعه نیروگاه ها و اتمام پروژه‌های در دست اجرا را تا پایان فعالیت دولت، مهم توصیف کرد و برق را هم از حیث صادرات و ارزآوری و هم تولید و اشتغال و توسعه جامع استان بسیار ضروری و مهم دانست.

موهبتی با اشاره به روند اجرایی و پیشرفت مناسب پروژه‌های نیروگاهی و خطوط برق اصلی استان، بر اتمام پروژه هایی که در این دولت شروع شده تا قبل از پایان دولت تأکید کرد.

وی تاثیر تلاش جمعی را در بدست آوردن موفقیت‌های بدست آمده مهم برشمرد و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به هنگام به مردم را در جهت پیشرفت و بهبود امور خواستار شد.

معاون وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و نو(ساتبا) هم در این دیدار گفت: تمام تلاش خود را برای انجام به موقع کارها و برنامه‌ها خواهیم کرد.

محمد ساتکین افزود: تا پایان اسفند امسال ۲۰ مگاوات برق میل نادر وصل و باقی آن تا سقف ۵۰ مگاوات حداکثر یکساله به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: تاکنون فونداسیون دو عدد توربین آماده شده وطی همین هفته نصب خواهد شد و ۱۸ عدد توربین دیگر در حال تست و نهایی شدن برای ارسال به محل پروژه است.

نماینده شهرستان شوش در مجلس با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین راه‌های دور زدن تحریم‌ها رونق شرکت‌های پتروشیمی‌ است، گفت: فعال کردن هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در شرایط کنونی ضروری است.

محمد کعب عمیر  با بیان اینکه ایران در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد، اظهار کرد: باید هرچه بیشتر از خام‌فروشی فاصله بگیریم، همچنین با عبور از خام‌فروشی و رونق صنایع پایین‌دستی، میان‌دستی و تکمیلی در حوزه نفت، ارزش‌ افزوده ایجاد و زنجیره ارزش‌ نیز تقویت خواهد شد.

وی افزود: در شرایط کنونی مهم‌ترین اولویت سیاست‌های راهبردی توسعه صنعت پتروشیمی کشور افزایش ظرفیت تولید است. تحقق راهبردهای این صنعت و گسترش صنایع پایین‌دست پتروشیمی باید در اولویت‌ قرار گیرد و به‌ویژه امسال که سال جهش تولید نامگذاری شده است باید به سمت بومی‌سازی صنایع و تجهیزات صنعت پتروشیمی حرکت و حتی به صادرات آنها فکر کنیم.

نماینده مجلس یازدهم یکی از اصلی‌ترین راه‌های دور زدن تحریم‌ها را رونق شرکت‌های پتروشیمی‌ دانست و ادامه داد: با توجه به اینکه خام‌فروشی به دلیل تحریم کاهش داشته است، می‌توان با فعال کردن صنایع پایین‌دستی پتروشیمی و پتروپالایشگاه‌ها به درآمد قابل قبولی رسید.

کعب عمیر صنعت پتروشیمی را از جمله صنایع بزرگ و تأثیرگذار بازار سرمایه در ایران دانست و تصریح کرد: پتروشیمی یکی از مهم‌ترین صنایع کشور است و سهم ارزش افزوده بالایی در اقتصاد دارد.

این نماینده مجلس یازدهم عنوان کرد: تغییرات و تحولات صنعت پتروشیمی نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد. این صنعت از جمله صنایع اشتغال‌زا در ایران است که به‌عنوان تغذیه‌کننده سایر بخش‌های صنعت می‌تواند موتور حرکت اقتصاد کشور باشد.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: اکنون تحریم بخش اقتصادی، بانکی و ارزی ما را تحت تاثیر قرار داده است به طوری که حتی دارو نیز تحریم است و این به این معنا است که تجدیدپذیرها نیز تحریم شده‌اند.
محمد ساتکین در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کشورهای پیشرو ابتدا به بهره‌وری توجه کرده و بعد سراغ تولید برق می‌روند اظهار داشت: یعنی صرفه در گام نخست قرار دارد ما نیز توسعه تجدیدپذیرها در گام دوم پس از بهره‌وری قرار داده‌ایم و از پتانسیل‌های موجود کشور در این زمینه بخصوص در حوزه باد استفاده خواهیم کرد.
وی افزود: تلاش می‌کنیم در ساتبای آینده هاب منطقه و محل رجوع متخصصین و سرمایه‌گذاران باشیم.
معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌های تجدیدپذیر تصریح کرد: در حوزه شرق کشور بزرگترین حوزه‌های بادخیز جهان با ظرفیت بیش از 40 مگاوات را دارا هستیم بنابراین تلاش می‌کنیم با حمایت‌های زیادی که از بخش خصوصی در ساخت تجهیزات و سرمایه‌گذاری داشته باشیم سیاست‌گذاری‌های نوینی را اجرایی کنیم.
وی خاطرنشان کرد: برنامه ما در بخش سرمایه‌گذاری فقط در حوزه دریافت از عوارض برق نیست روش‌های جدیدی نیز از جمله روش تشویقی را نیز مدنظر قرار داده‌ایم.
وی با بیان اینکه پژوهش محوری و توسعه فناوری را در دستور کار قرار داده‌ایم یادآور شد: برنامه بلند مدت ما این است که منابع مالی جدید به جز عوارض برق تعریف کنیم و از این ظرفیت‌ها برای توسعه انرژی پاک استفاده کنیم چراکه این انرژی‌ها با توجه به ماهیت پایدار بوده و هر قدر از آن استفاده کنیم، کاهش و یا تمام نمی‌شوند و در سبد انرژی کشور را به جایگاه رفیع می‌رساند.
ساتکین درباره هسته‌های جدید بادی کشور گفت: از سال 93 تا 95 به مدت 12 سال روی پتانسیل‌های بادی کشور کار شده و در این زمینه سه کانال بسیار ویژه در شرق کشور داریم که بخشی از آن مربوط به شمال زابل است که از نظر انرژی بادی بسیار ارزشمند است و قابلیت احداث 2 تا 3 هزار مگاوات نیروگاه را دارد. کانال خواف نیز یکی از بی‌نظیرترین بادهای جهان را دارد یعنی بیش از هزار مگاوات امکان توسعه دارد. منطقه بادی دورود است که پروژه 50 مگاواتی در این منطقه کلنگ‌زنی شده و قابلیت احداث چند هزار مگاوات نیروگاه بادی را دارد.
وی با بیان اینکه با شرکت‌های آلمانی یکی از دقیق‌ترین اطلس‌های ایران را تهیه کردیم، افزود: حتی این اطلس در مناطق مرزی و تا خاک افغانستان نیز دامنه شناسایی داشته و شاید در آینده پروژه‌های مشترکی بین ایران و افغانستان شکل بگیرد و ما تخصص لازم جهت ارائه به کشورهای همسایه را داریم.
معاون وزیر نیرو مجموعه ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر را 824 مگاوات عنوان کرد و افزود: طی چند سال اخیر حمایت‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی صورت گرفته مثلا برق 80 تا 100 تومانی را هر کیلووات 1040 تومان می‌خریم تا مردم تشویق به سرمایه‌گذاری شوند. در سال 99 نیز 320 مگاوات دیگر به این ظرفیت اضافه خواهد شد و به این ترتیب از مرز هزار مگاوات عبور خواهیم کرد.
وی درباره اخباری مبنی بر رسیدن به پنج هزار مگاوات در تولید برق از تجدیدپذیرها گفت: رسیدن به این تارگت به سرعت قابل تحقق نیست اینکه در عرض یک سال صدها مگاوات وارد مدار قرار می‌گیرد معجزه است. البته اکنون 880 مگاوات پروژه با قرارداد امضا شده داریم که از این میزان 320 تا 400 مگاوات برای سال 99 و بقیه تا 1400 و 1401 وارد مدار خواهد شد.
وی با بیان اینکه فقط با عوض کردن 200 هزار کولر گازی معادل 480 مگاوات برق جایگزین خواهد شد یادآور شد: تمام برنامه‌های ما برای تولید فقط با حمایت بخش خصوصی و مردم است در واقع انرژی‌های تجدیدپذیر ملی هستند.
وی ادامه داد: در حال حاضر بنا داریم که مردم به راحتی امکان تولید برق و تهیه پنل‌ها را داشته باشند و در این رابطه کمیته امداد، بسیج جهاد سازندگی و بنیاد مستضعفان کار می‌کنند. این ارگان‌ها با روش‌های تسهیلات بلاعوض و کم‌بهره یا بدون بهره که در اختیار مجموعه‌های تحت پوشش خود قرار می‌دهند در صدد توسعه این انرژی در کشور هستند. در این خصوص به هر خانوار 10 میلیون تومان بلاعوض و 25 تا 30 میلیون تومان نیز وام کم بهره یا بدون بهره اعطا می‌شود تا بتوانند این پنل‌ها را تهیه و نسبت به تولید برق اقدام کنند یعنی در و اقع کمیته امداد پولی به مردم نمی‌دهد. برقی که آنها به وزارت نیرو می‌فروشند منبع درآمدشان خواهد بود و تاکنون 2200 پکیچ معادل 11 مگاوات از این مسیر نصب شده است.
ساکچین درباره احداث نیروگاه‌های زیست توده نیز گفت: ما طرحی برای حل مشکل زباله‌های گیلان و مازندران در دستور کار داریم این پروژه ملی اکنون به صورت طرح اولیه به وزیر ارائه شده است. همچنین به دنبال راهکارهایی هستیم که بتوانیم هامون را احیا کنیم و همچنین زباله‌های شمال کشور که به آب‌های زیرزمینی و دریای خزر ورود می‌کند مهار کنیم.
وی تاکید کرد: برنام ما این است که برق تولیدی از نیروگاه‌های زیست توده را به صورت ویژه و گران‌تر از تولیدکنندگان خریداری کنیم.
وی با بیان اینکه احیای بهره‌وری یکی از ماموریت‌های ما در سال 99 است اظهار داشت: برای این حوزه پروژه‌های گسترده‌ای تعریف کردیم یکی از اینها یارانه سود تسهیلات است مثلا اگر کسی پروژه افزایش بهره‌وری داشته باشد چنانچه وامی دریافت کرده باشد بهره آن را از منابع برمی‌داریم بنابراین می‌توان گفت که استراتژی ما صد در صد تشویقی است به این ترتیب یارانه انرژی به کسانی داده می‌شود که استاندارد بهره‌وری را رعایت کرده باشند.
وی یارانه سود تسهیلات روشنایی ادارات در چهارچوب اصلاح الگوی مصرف را از جمله اقدامات در راستای افزایش بهره‌وری برشمرد.
وی در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر اینکه تجدیدپذیرها تحریم نیستند و امکان توسعه و همکاری برای آنها فراهم است اظهار داشت: اکنون تحریم بخش اقتصادی، بانکی و ارزی ما را تحت تاثیر قرار داده است به طوری که حتی دارو نیز تحریم است و این به این معنا است که تجدیدپذیرها نیز تحریم شده‌اند.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایلنا مبنی بر اینکه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر جایگزین برق دریافتی از نیروگاه‌های فرسوده شوند گفت: سبد انرژی همیشه تفکیک شده و مجزا است در سبد انرژی باید هم انرژی هسته‌ای، فسیلی، نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و گازی وجود داشته باشند و هیچ کدام نباید جایگزین دیگری شوند هر کدام بازی خود را داشته باشند نیروگاه سیکل ترکیبی باید با نیروگاه سیکل ترکیبی جایگزین شود و ما برق اضافه تولیدی از نیروگاه‌ها را می‌توانیم صادر کنیم.

معاون وزیر نیرو گفت: برنامه وزارت نیرو بر این است که هیچ ظرفیت تولیدی انرژی تجدیدپذیر را از دست ندهد اما در مسیر بالفعل کردن پتانسیل‌های بالقوه تولید این نوع انرژی، توجیه اقتصادی و اولویت بندی وجود دارد.

به گزارش BPN، محمد ساتکین، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، صبح امروز در نشست خبری با اهالی رسانه، ضمن اشاره به این نکته که حوزه شرقی کشور، جزء بزرگترین منابع انرژی باد در جهان قرار دارد، عنوان کرد: در حال برنامه ریزی برای جذب بخش خصوصی و حمایت از آن در جهت احداث نیروگاه‌های بادی و استفاده از ظرفیت موجود در کشور هستیم.
*توسعه توربین‌های بادی فراساحلی در دستور کار است
معاون وزیر نیرو، در بیان اینکه برای ترسیم اطلس بادی ایران در بخش مرزی در افغانستان نیز بررسی‌ها انجام شده است، گفت: احتمالا در آینده طرح‌های مشترکی بین ایران و افغانستان عملیاتی شود، زیرا اطلس بادی ایران طراحی شده و هم اکنون ما می‌توانیم تخصص و دانشی که در کشور ایجاد شده را به کار گرفته و اطلس بادی افغانستان را نیز طراحی کنیم.
ساتکین، در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه‌ وزارت نیرو به منظور استفاده از ظرفیت انرژی باد دریاها با استفاده از توربین‌های بادی فراساحلی، تصریح کرد: برنامه سازمان ساتبا بر این است که هیچ ظرفیت تولیدی انرژی تجدیدپذیر را از دست ندهد اما در مسیر بالفعل کردن پتانسیل‌های بالقوه تولید این نوع انرژی، توجیه اقتصادی و اولویت بندی وجود دارد.
وی، با اشاره به اینکه ظرفیت‌های تولید انرژی تجدیدپذیر درون‌ساحلی عظیمی در کشور وجود دارد، گفت: اولویت ساتبا با پروژه‌های خشکی است اما برای سال‌های آتی توسعه میادین بادی دریایی را در نظر دارد.
*ظرفیت انرژی تجدیدپذیر در کشور، 824 مگاوات است
رئیس سازمان ساتبا، در توضیح این‌نکته که مجموعه ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور را 824 مگاوات برآورد می‌شود، افزود: در چند سال اخیر نصب این نیروگاه‌ها سرعت پیدا کرده به شکلی که در سال 99 یا اوایل سال 1400 حدود 400 مگاوات دیگر نیز به این ظرفیت اضافه خواهد شد.
ساتکین با بیان اینکه این ظرفیت‌ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت‌های تشویقی وزارت نیرو انجام خواهد شد، گفت: در حال حاضر نیز 880 پروژه دیگر در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در حال سرمایه گذاری و آماده احداث داریم.
معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه بهره‌وری انرژی نیز در اولویت فعالیت‌های این وزارتخانه قرار دارد، ادامه داد: برای افزایش بهره‌وری فعالیت‌های متعددی را در دستور کار قرار دادیم که عوض کردن یک میلیون کولر گازی و تبدیل آن‌ها به درجه انرژی A از جمله این طرح هاست که در مرحله نخست اجرا شدن این طرح 200 هزار دستگاه کولر گازی جایگزین خواهد شد که این رقم معادل 480 مگاوات انرژی است.
*حمایت از دهک‌های پایین درآمدی با استفاده از تولید انرژی تجدیدپذیر
ساتکین، با بیان اینکه به دنبال راحت‌تر شدن شرایط مردم در استفاده از پنل‌های خورشیدی هستیم، گفت: با ورود کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج سازندگی و بنیاد مستضعفان، امکان استفاده از این پنل‌ها برای خانواده‌ها یا مشترکان خانگی فراهم شده است به این شکل که مشترکان با دریافت وام‌های بلاعوض و یا تسهیلات بی بهره یا کم بهره امکان خرید این پنل‌ها را بدست می‌آورند و در عوض برق تولیدی این پنل‌ها را با قیمت 1040 تومان به شبکه خواهند فروخت که این کار سبب استقلال آن‌ها از دریافت کمک هزینه از سازمان‌هایی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) خواهند شد.
وی، با بیان اینکه ده میلیون تومان از وام پرداختی به صورت بلاعوض و 30 میلیون آن نیز به صورت کم بهره به خانواده‌های کم بضاعت خواهد بود، اضافه کرد: تاکنون 2200 پکیج معادل 11 مگاوات از این تسهیلات استفاده شده است.
معاون وزیر نیرو، در خصوص استفاده از انرژی حاصل از زباله، گفت: به دنبال محقق کردن طرحی هستیم که در آن اگر سرمایه گذاران در شمال ایران از زیست توده (زباله) برق تولید کنند ما برق آن‌ها را گران‌تر خواهیم خرید. در حال حاضر نیز به دنبال راهکارهایی برای جذب سرمایه گذاری در این بخش هستیم.
وی، در خصوص افزایش بهره وری در بخش‌های مختلف، افزود: پرداخت یارانه سود تسهیلات به افرادی که بهره وری را افزایش دهند و ثابت کنند که مصرف برق شان را کاهش داده اند به خصوص در بخش صنعتی، تنظیم روشنایی در ادارات و اجرای طرح اصلاح الگوی مصرف در همه بخش ها، از طرح‌های مورد نظر برای افزایش بهره وری مشترکان برق است.
*به دنبال صادرات تکنولوژی به کشورهای منطقه‌ هستیم
ساتکین، با بیان اینکه اکثر قراردادهای ما در بخش سرمایه گذاری برای انرژی‌های تجدیدپذیر قراردادهای خارجی است، ادامه داد: البته ما قراردادهای خود را با شرکت‌های ایرانی منعقد می‌کنیم، زیرا امکان پرداخت ارز برای سرمایه گذاران نیستیم و پرداخت‌های ما به صورت ریالی است، اما این شرکت‌ها پشتوانه خارجی دارند.
وی، با اشاره به قانون 20 درصدی استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در ادارات دولتی، گفت: ما باید به ادارات ابتدا ضرر مالی ناشی از استفاده نکردن از انرژی‌های تجدیدپذیر را نشان دهیم در عین حال در حال طراحی قبض برای مصرف کنندگان این بخش هستیم به این ترتیب که یک قبض نارنجی برای برق تولید شده از انرژی‌های فسیلی و یک قبض سبز برای برق استفاده از منبع انرژی‌های تجدید پذیر صادر خواهد شد.
معاون وزیر نیرو با بیان اینکه ما به دنبال افزایش راهکارهای تامین منابع هستیم، افزود: هم اکنون 10 درصد از عوارض قبض مشترکان برای انرژی‌های تجدیدپذیر صرف می‌شود که این رقم تا 12 درصد امکان افزایش دارد، اما ما به دنبال ایجاد فشار برای مردم نیستیم بنابراین محل تامین منابع جدید، اضافه خواهیم کرد.
ساتکین، اضافه کرد: هم اکنون تلاش می‌کنیم با کشورهای همسایه که بازار آن‌ها دست نخورده است تفاهم نامه امضا کنیم که البته افغانستان می‌تواند بهترین بازار باشد که ما تجهیزات و دانش خود را در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر به این کشور صادر کنیم.
انتهای پیام/

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به لزوم توسعه انرژی های نو اظهار کرد: کرمان یکی از نقاط بسیار خوب و مطلوب برای توسعه انرژی های خورشیدی است و با توسعه فعالیت ها در این زمینه، برق کرمان را باید قطب انرژی های نو بدانیم.

"همایون حائری" امروز دوشنبه اول اردیبهشت ماه در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان کرمان از طریق ارتباط ویدئوکنفرانس با تشکر از زحمات آقای «نصراللهی» در شرکت برق منطقه ای استان کرمان اظهار کرد: آقای نصراللهی نقش ماندگاری در صنعت برق استان کرمان ایفا کرده و آقای حبیبی(مدیرعامل جدید) شبکه بسیار خوبی را تحویل می گیرند و باید کارها را به اتمام برسانند.
وی با اشاره به اینکه از تجربیات آقای نصراللهی در صنعت برق استفاده خواهیم کرد، افزود: با توجه به شرایط خاصی که وجود دارد، برق کرمان از اهمیت زیادی برخوردار است و جایگاه مهمی در تعادل نُرم کشور دارد.
حائری تصریح کرد: باید برنامه ریزی های مکمل برای کار و طرح های آغاز شده در زمان مدیریت آقای نصراللهی صورت بگیرد و طرح ها را کامل کند که یکی از پروژه های اصلی برق کرمان، خط «بم – زاهدان» (خط جنوبشرق) است که باید هرچه زودتر تکمیل شود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی بیان کرد: در سال جهش تولید باید صنعت برق که همیشه بخش زیادی از زیرساخت های اقتصاد کشور را انجام می داد، فعال باشد و امیدواریم با تلاش همه همکاران سال بسیار خوبی داشته باشیم.
وی با اشاره به لزوم توسعه انرژی های نو اظهار کرد: کرمان جای بسیار خوبی برای توسعه انرژی های خورشیدی است و با توسعه فعالیت ها در این زمینه، برق کرمان را باید قطب انرژی های نو بدانیم.
به گزارش BPN، "محمدحسن متولی زاده" مدیرعامل شرکت توانیر نیز در این ارتباط ویدئوکنفرانسی بیان کرد: اظهار کرد: برق منطقه ای و استان کرمان یکی از بزرگ ترین شرکت های برق منطقه ای در ایران است و از شرکت های موفق در این مدت بوده و صنعت برق کرمان صنعت موفقی است.
متولی زاده با اشاره به اینکه درخواست بازنشستگی آقای نصراللهی را ناچارا پذیرفتیم، افزود: انتظار این است این تلاش و فعالیت همچنان با حضور مدیرعامل جدید ادامه پیدا کند.
مدیرعامل شرکت توانیر تصریح کرد: در دوره مدیریت جدید، همکاران ما در صنعت برق کرمان باید تلاش مضاعفی برای تامین زیرساخت ها انجام داده و پیک 99 را مدیریت کنند. 

جمعه, 29 فروردين 1399 12:44

انرژیهای نو بالاخره دیده شد!

نوشته شده توسط

ایران ظرفیت های زیادی در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دارد و تخمین زده می‌شود با شرایط فعلی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت قابل نصب نیروگاه‌های بادی که صرفه اقتصادی دارند، در ایران وجود داشته باشد.

ایران کشوری است که از لحاظ انرژی‌های نو همچون خورشیدی و بادی پتانسیل‌های بالایی داشته و پرونده استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی دولت به صورت جدی درحال پیگیری است. بر این اساس تاکنون از منابع تجدیدپذیر حدود چهار میلیارد و ۴۰۵ میلیون کیلووات ساعت، انرژی تولید شده که این میزان تولید برق توانسته از انتشار سه میلیون تن گاز گلخانه‌ای در کشور بکاهد.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نیز اعلام کرده ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی تحت تاثیر نصب تاسیسات فوتوولتائیک خورشیدی در خانه‌ها، ساختمان‌ها و صنعت، تا پنج سال دیگر ۵۰ درصد رشد خواهد کرد. در این راستا با توجه به این‌که ضریب بار تولیدی این نیروگاه‌ها در ایران نسبت به میانگین جهانی بالاتر است، دولت درصدد توسعه بیش‌تر این انرژی پاک است و طبق برآوردها بیش از ۱۵۰ هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه‌های خورشیدی در کشور وجود دارد.

ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر به ۸۸۵ مگاوات رسید

ظرفیت درحال بهره برداری نیروگاه های تجدیدپذیر ایران در آخرین ماه سال ۱۳۹۸ به رقم ۸۸۵ مگاوات رسید و بر اساس آخرین اطلاعات سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران ۳۴۵ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر درحال احداث تا پایان اسفند گذشته در ایران وجود داشته است.

از مجموع نیروگاه های تجدید پذیر ۶۱ نیروگاه با سهم ۴۴ درصدی به نیروگاههای خورشیدی تعلق دارد و سهم نیروگاههای بادی با ۱۹ نیروگاه ۳۴درصد از ظرفیت کل نیروگاههای تجدیدپذیر است.

نیروگاههای برق آبی کوچک سهمی ۱۲درصدی از مجموع ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر را به خود اختصاص داده اند و نیروگاه های زیست توده با یک درصد کمترین سهم در تولید برق از محل نیروگاههای تجدیدپذیر را به خود اختصاص داده اند.

همچنین سهم تولید برق از بازیافت حرارت توربینهای انبساطی نیز دو درصد و تولید برق از محل کاهش تلفات در شبکه برق نیز به هفت درصد رسیده است.

ظرفیت انرژی های تجدید پذیر درحالی به ۸۸۵ مگاوات رسیده که پارسال همایون حائری، معاون برق و انرژی وزیر نیرو از تلاش برای رسیدن ظرفیت این بخش به ۱۰۰۰ مگاوات خبر داده بود؛ هرچند این عدد تحقق پیدا نکرد اما سیر پیشرفت انرژی های تجدید پذیر نشان از آینده ای روشن دارد.

جمعه, 29 فروردين 1399 12:40

صنعت پتروشیمی پیشران توسعه کشور است

نوشته شده توسط

اسدالله قره‌خانی، صنعت پتروشیمی را پیشران بخش اقتصادی کشور دانست و گفت: این صنعت نقش بسیار مهمی در روند توسعه کشور دارد و در صورتی که لکوموتیو این صنعت پویا، به‌خوبی حرکت کند، می‌تواند قطار توسعه اقتصادی و صنعتی کشور را با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده با سرعت بیشتری حرکت دهد.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در چند سال آینده سهم صنعت پتروشیمی ایران از کل تولید محصولات پتروشیمی دنیا به‌طور چشمگیری افزایش خواهد یافت و رسیدن به این هدف مهم نیازمند عزمی ملی و تعامل و همکاری است. اگر بتوان در سال جهش تولید با همکاری، برنامه‌های توسعه‌ای را محقق کرد بدون تردید ایران قطب قدرتمندی در صنعت پتروشیمی جهان در سال‌های آینده خواهد بود.

این نماینده مجلس دهم با بیان اینکه حمایت مجلس و دولت از این صنعت در کنار ایجاد امنیت، ثبات و شفافیت در سیاست‌های اقتصادی تنها راه رسیدن این صنعت به پیشرفت و توسعه است، تصریح کرد: تحقق اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌عنوان راهبردی مهم سرلوحه فعالان صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران است و باید به‌منظور جلوگیری از خام‌فروشی به‌دنبال تکمیل زنجیره ارزش و آسان‌سازی مسیر رونق تولید و صادرات محصولات نهایی بود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این صنعت در سال‌های اخیر از صنایع پیشتاز در مسیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و کاهش خام‌فروشی بوده است و جا دارد بیش از این از ظرفیت‌های موجود در بخش‌های مختلف این صنعت بهره بگیریم.

وی تأکید کرد: اکنون صنعت پتروشیمی ایران به‌عنوان صنعتی ارزش‌آفرین و مهم حمایت تمام ارکان نظام را دارد و با وجود اینکه برخی محدودیت‌ها برای این صنعت به‌واسطه تحریم‌ها وجود دارد، افزایش میزان تولید و نیز روند توسعه طرح‌های توسعه‌ای بیانگر سربلندی این صنعت است.

پیام تبریک آغاز سال 1399 مدیرعامل شرکت بادران پارس نیرو، دکتر خجسته به شرح زیر میباشد.

“بهار، جلوه ای از قدرت بی انتهای خداوند رحمان را در حیات بخشیدن دوباره به هستی به نمایش گذاشته و نمایی روح انگیز از زیبایی خالق را پیش روی آدمیان نهاده است.

چه زیباست که همانند بهار که حیات را به عرصه هستی هدیه می دهد، در این روزها جهادگران عرصه سلامت نیز تا پای جان برای یاری دادن به بیماران در تلاش و تکاپو هستند و بدون تردید با این تلاش ها و همراهی ملت فهیم ایران، شاهد به ثمر رسیدن اقدامات این عزیزان در شکست ویروس منحوس کرونا خواهیم بود.

تقارن آغاز سال جدید با عید مبعث حضرت ختمی مرتبت پیامبر رحمت (ص) و اعیاد شعبانیه نوید دهنده سالی توام با شادکامی است.

در سال جدید، شرکت بادران پارس نیرو با تمام ظرفیت های خود همگام‌ با سایر دستگاه های اجرایی کشور تلاش خواهد کرد تا نقشی موثر در تحقق جهش تولید در کشور داشته باشد.

اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل (ره) ، شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعان حرم بخصوص سردار دل ها شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع سلامت؛ فرا رسیدن بهار، این رستاخیز طبیعت و آغاز سال نو را تبریک عرض نموده و برای ملت بزرگ ایران اسلامی آرزوی سالی سرشار از سلامتی توام با موفقیت و نیل به قله های افتخار و سربلندی را از درگاه حق تعالی مسئلت دارم.”

 

عارف خجسته

رئیس هئیت مدیره و مدیر عامل شرکت سهامی عام بادران پارس نیرو

صفحه1 از58

با ما در تماس باشید