امروز: چهارشنبه 22 مرداد 1399 برابر با 12 آگوست 2020

هشدار امنیتی : مشروح در اخبار حوزه مدیریت || حضور پروفسور بهشتی در همایش امروز اتحادیه اروپا- بروکسل، و گفتگو با مقامات مسئول مالی و سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا، جهت سرمایه گذاری ایران و الجزایر || دیداری موفقیت آمیز، با حضور مقامات عالی رتبه جهانی بویژه اتحادیه اروپا برای تحکیم روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری، و انزاوی آمریکا || همچنین دیدار ایشان با Ugo Bassi، رئیس بازار مالی کمیسیون اروپا || تشکیل جلسه نمایندگان BPN با شرکت WESTAS در جهت امضاء قرارداد همکاری برای سرمایه گذاری و احداث کارخانه تولید توربین های بادی بدون گیربکس در هلند و اعلام آمادگی WESTASجهت حضور در ایران ||

ظرفیت 840مگاواتی تولید انرژی تجدید پذیر/امکان‌سنجی ساخت توربین‌های بادی فراساحلی

سه شنبه, 27 خرداد 1399 12:00 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

معاون وزیر نیرو گفت: برنامه وزارت نیرو بر این است که هیچ ظرفیت تولیدی انرژی تجدیدپذیر را از دست ندهد اما در مسیر بالفعل کردن پتانسیل‌های بالقوه تولید این نوع انرژی، توجیه اقتصادی و اولویت بندی وجود دارد.

به گزارش BPN، محمد ساتکین، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، صبح امروز در نشست خبری با اهالی رسانه، ضمن اشاره به این نکته که حوزه شرقی کشور، جزء بزرگترین منابع انرژی باد در جهان قرار دارد، عنوان کرد: در حال برنامه ریزی برای جذب بخش خصوصی و حمایت از آن در جهت احداث نیروگاه‌های بادی و استفاده از ظرفیت موجود در کشور هستیم.
*توسعه توربین‌های بادی فراساحلی در دستور کار است
معاون وزیر نیرو، در بیان اینکه برای ترسیم اطلس بادی ایران در بخش مرزی در افغانستان نیز بررسی‌ها انجام شده است، گفت: احتمالا در آینده طرح‌های مشترکی بین ایران و افغانستان عملیاتی شود، زیرا اطلس بادی ایران طراحی شده و هم اکنون ما می‌توانیم تخصص و دانشی که در کشور ایجاد شده را به کار گرفته و اطلس بادی افغانستان را نیز طراحی کنیم.
ساتکین، در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه‌ وزارت نیرو به منظور استفاده از ظرفیت انرژی باد دریاها با استفاده از توربین‌های بادی فراساحلی، تصریح کرد: برنامه سازمان ساتبا بر این است که هیچ ظرفیت تولیدی انرژی تجدیدپذیر را از دست ندهد اما در مسیر بالفعل کردن پتانسیل‌های بالقوه تولید این نوع انرژی، توجیه اقتصادی و اولویت بندی وجود دارد.
وی، با اشاره به اینکه ظرفیت‌های تولید انرژی تجدیدپذیر درون‌ساحلی عظیمی در کشور وجود دارد، گفت: اولویت ساتبا با پروژه‌های خشکی است اما برای سال‌های آتی توسعه میادین بادی دریایی را در نظر دارد.
*ظرفیت انرژی تجدیدپذیر در کشور، 824 مگاوات است
رئیس سازمان ساتبا، در توضیح این‌نکته که مجموعه ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور را 824 مگاوات برآورد می‌شود، افزود: در چند سال اخیر نصب این نیروگاه‌ها سرعت پیدا کرده به شکلی که در سال 99 یا اوایل سال 1400 حدود 400 مگاوات دیگر نیز به این ظرفیت اضافه خواهد شد.
ساتکین با بیان اینکه این ظرفیت‌ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت‌های تشویقی وزارت نیرو انجام خواهد شد، گفت: در حال حاضر نیز 880 پروژه دیگر در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در حال سرمایه گذاری و آماده احداث داریم.
معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه بهره‌وری انرژی نیز در اولویت فعالیت‌های این وزارتخانه قرار دارد، ادامه داد: برای افزایش بهره‌وری فعالیت‌های متعددی را در دستور کار قرار دادیم که عوض کردن یک میلیون کولر گازی و تبدیل آن‌ها به درجه انرژی A از جمله این طرح هاست که در مرحله نخست اجرا شدن این طرح 200 هزار دستگاه کولر گازی جایگزین خواهد شد که این رقم معادل 480 مگاوات انرژی است.
*حمایت از دهک‌های پایین درآمدی با استفاده از تولید انرژی تجدیدپذیر
ساتکین، با بیان اینکه به دنبال راحت‌تر شدن شرایط مردم در استفاده از پنل‌های خورشیدی هستیم، گفت: با ورود کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج سازندگی و بنیاد مستضعفان، امکان استفاده از این پنل‌ها برای خانواده‌ها یا مشترکان خانگی فراهم شده است به این شکل که مشترکان با دریافت وام‌های بلاعوض و یا تسهیلات بی بهره یا کم بهره امکان خرید این پنل‌ها را بدست می‌آورند و در عوض برق تولیدی این پنل‌ها را با قیمت 1040 تومان به شبکه خواهند فروخت که این کار سبب استقلال آن‌ها از دریافت کمک هزینه از سازمان‌هایی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) خواهند شد.
وی، با بیان اینکه ده میلیون تومان از وام پرداختی به صورت بلاعوض و 30 میلیون آن نیز به صورت کم بهره به خانواده‌های کم بضاعت خواهد بود، اضافه کرد: تاکنون 2200 پکیج معادل 11 مگاوات از این تسهیلات استفاده شده است.
معاون وزیر نیرو، در خصوص استفاده از انرژی حاصل از زباله، گفت: به دنبال محقق کردن طرحی هستیم که در آن اگر سرمایه گذاران در شمال ایران از زیست توده (زباله) برق تولید کنند ما برق آن‌ها را گران‌تر خواهیم خرید. در حال حاضر نیز به دنبال راهکارهایی برای جذب سرمایه گذاری در این بخش هستیم.
وی، در خصوص افزایش بهره وری در بخش‌های مختلف، افزود: پرداخت یارانه سود تسهیلات به افرادی که بهره وری را افزایش دهند و ثابت کنند که مصرف برق شان را کاهش داده اند به خصوص در بخش صنعتی، تنظیم روشنایی در ادارات و اجرای طرح اصلاح الگوی مصرف در همه بخش ها، از طرح‌های مورد نظر برای افزایش بهره وری مشترکان برق است.
*به دنبال صادرات تکنولوژی به کشورهای منطقه‌ هستیم
ساتکین، با بیان اینکه اکثر قراردادهای ما در بخش سرمایه گذاری برای انرژی‌های تجدیدپذیر قراردادهای خارجی است، ادامه داد: البته ما قراردادهای خود را با شرکت‌های ایرانی منعقد می‌کنیم، زیرا امکان پرداخت ارز برای سرمایه گذاران نیستیم و پرداخت‌های ما به صورت ریالی است، اما این شرکت‌ها پشتوانه خارجی دارند.
وی، با اشاره به قانون 20 درصدی استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در ادارات دولتی، گفت: ما باید به ادارات ابتدا ضرر مالی ناشی از استفاده نکردن از انرژی‌های تجدیدپذیر را نشان دهیم در عین حال در حال طراحی قبض برای مصرف کنندگان این بخش هستیم به این ترتیب که یک قبض نارنجی برای برق تولید شده از انرژی‌های فسیلی و یک قبض سبز برای برق استفاده از منبع انرژی‌های تجدید پذیر صادر خواهد شد.
معاون وزیر نیرو با بیان اینکه ما به دنبال افزایش راهکارهای تامین منابع هستیم، افزود: هم اکنون 10 درصد از عوارض قبض مشترکان برای انرژی‌های تجدیدپذیر صرف می‌شود که این رقم تا 12 درصد امکان افزایش دارد، اما ما به دنبال ایجاد فشار برای مردم نیستیم بنابراین محل تامین منابع جدید، اضافه خواهیم کرد.
ساتکین، اضافه کرد: هم اکنون تلاش می‌کنیم با کشورهای همسایه که بازار آن‌ها دست نخورده است تفاهم نامه امضا کنیم که البته افغانستان می‌تواند بهترین بازار باشد که ما تجهیزات و دانش خود را در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر به این کشور صادر کنیم.
انتهای پیام/

بازدید 212 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 خرداد 1399 14:03
BPN

شرکت بادران پارس نیرو

مجری و بهره بردار انرژی ها نو در ایران و آسیا

وبگاه: bpn-ir.com

نظر دادن

با ما در تماس باشید