امروز: جمعه 30 مهر 1400 برابر با 22 اکتبر 2021

هشدار امنیتی : مشروح در اخبار حوزه مدیریت || حضور پروفسور بهشتی در همایش امروز اتحادیه اروپا- بروکسل، و گفتگو با مقامات مسئول مالی و سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا، جهت سرمایه گذاری ایران و الجزایر || دیداری موفقیت آمیز، با حضور مقامات عالی رتبه جهانی بویژه اتحادیه اروپا برای تحکیم روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری، و انزاوی آمریکا || همچنین دیدار ایشان با Ugo Bassi، رئیس بازار مالی کمیسیون اروپا || تشکیل جلسه نمایندگان BPN با شرکت WESTAS در جهت امضاء قرارداد همکاری برای سرمایه گذاری و احداث کارخانه تولید توربین های بادی بدون گیربکس در هلند و اعلام آمادگی WESTASجهت حضور در ایران ||

افزایش استفاده از انرژی بادی در آسیا

دوشنبه, 28 تیر 1400 20:24 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

به گزارش پایگاه خبری « انرژی وویس»، انتظار می رود میزان استفاده از انرژی های بادی در آسیا در مدت ۵ تا ۱۰ سال آینده و به طور مشخص میان کشورهایی با اقتصادِ پیشرفته با رشد روز افزون روبرو شود.

تایوان، ژاپن و کره جنوبی به سبب مشکلات ناشی از تغییرات اقلیمی در مقایسه با سایر کشورها، تمایل بیشتری به استفاده از منابع انرژی برگشت پذیر از خود نشان می دهند. بدین ترتیب فرصت‌هایی برای شرکت های اروپایی فراهم خواهد شد تا نقش کلیدی را در توسعه بخش انرژی‌های بادی در آسیا ایفا کنند.

آمارهای منتشر شده توسط گروه «ریستاد انرژی» نشان می دهد تاکنون چین از نظر استفاده از انرژی باد با ظرفیت عملیاتی ۹۴ درصدی به عنوان دومین کشور بعد از انگلیس قرار دارد و با تولید نزدیک به ۱۰ گیگابایت انرژی می تواند به رقیب این کشور تبدیل شود. انتظار می رود با گسترش استفاده از انرژی بادی این میزان به ۵۲ گیگابایت تا سال ۲۰۲۵ برسد.

پتانسیل بزرگ انرژی بادی آسیا

« ونس هی او » مدیر مرکز اطلاعاتی مارکیت آی.اچ.اس در مصاحبه ای با « انرژی وویس » گفت که بزرگترین پتانسیل برای تاسیس انرژی های بادی در ژاپن، کره جنوبی و تایوان وجود دارد.

تایوان تصمیم دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی ظرفیت تولید انرژی بادی را به ۵.۷ گیگابایت برساند. همچنین تایوان تصمیم دارد این رقم را از سال ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۵ به ۱۰ گیگابایت برساند.

ژاپن نیز تصمیم دارد تا سال ۲۰۳۰ برنامه ای را با هدف تولید ۱۰ گیگابایت انرژی از منبع انرژی های تجدید پذیر اجرا کند. این موضوع در راستای اقدام کره جنوبی برای تولیدِ ظرفیت ِ ۱۲ گیگابایتیِ انرژی های تجدید پذیر انجام می پذیرد.

گفته می شود یکی از عوامل مهم و اصلی در بخش بازار انرژی بادی، سیاست های پشتیبانی کننده دولت ها در این حوزه است.

« رابرت لیو » تحلیل گر بخش آسیا در مصاحبه با این رسانه خاطر نشان کرد: رشدی فزاینده در استفاده از انرژی بادی در آسیا در دهه آینده قابل پیش بینی است.

 

مدل تایوانی انرژی بادی

تایوان به عنوان یکی از نخستین مدل های موفق در توسعه انرژی بادی در منطقه، بسیاری از شرکت های اروپایی را به عنوان پیمانکار ترغیب به سرمایه گذاری در این کشور کرده است.

توسعه انرژی بادی در تایوان شامل راهبرد ( استراتژی) سه مرحله ای است. هدف تایوان این است که تا سال ۲۰۲۵ بتواند ۵.۷ گیگابایت از ظرفیت نصب شده تا مرحله دوم را بهره برداری کند و در مرحله سوم از ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۵ سالانه ۱ گیگابایت به این ظرفیت بیفزاید. هنوز فاز سوم به تایید نهایی نرسیده است.

ژاپن و کره جنوبی

ژاپن و کره جنوبی بعد از تایوان قرار دارند و به شیوه تایوان پیش می روند. ژاپن ظرفیت (پتانسیل) بزرگی برای توسعه انرژی بادی دارد. به علاوه با فناوری (تکنولوژی) بادهای ساحلی شناور که در اختیار دارد، پروژه های بیشتری را در آینده عملیاتی خواهد کرد.

کره جنوبی با هزینه کردن ۴۳ میلیارد دلار در پروژه « سینان » از ظرفیت ۸.۲ گیگابایت به هدف ۱۲ گیگابایتی تا سال ۲۰۳۰ خواهد رسید.

ویتنام

شرکت « انترپرایز انرژی » در نظر دارد تا پروژه بادی با ظرفیت ۳.۴ گیگابایتی و هزینه ۱۲ میلیارد دلاری را در ویتنام آغاز کند. بانک جهانی تخمین می زند تا سال ۲۰۳۰ به اندازه ۱۰ گیگابایت ظرفیت بادی در این کشور عملیاتی شود .

بر پایه این گزارش از میانه دهه ۲۰۲۰ برخی شرکت ها به سمت استفاده از تکنولوژی آب های عمیق خواهند رفت.

 

انرژی بادی فرصتی برای شرکت های اروپایی

آسیا به دلیل دسترسی محدود به آب های کم عمق نسبت به اروپا از منابع بادی کمتری برخوردار است. بنابراین در آسیا توسعه سریع مالی در بخش سیستم های شناورِ ساحلی به خصوص در آب های نزدیک ژاپن، کره جنوبی و تایوان اتفاق می افتد.

سه شرکت مهم اروپایی در بخش ساختن توربین یعنی « وستا» ، « زیمنس» و « جی.ای » به دنبال سلطه بر بازار آسیا هستند. همچنین در بخش های دیگر از جمله نگهدارنده های انرژی، ژنراتورها و مبدل ها نیز شرکت های اروپایی با اشتراک گذاری تکنولوژی و متخصصان خود در این حوزه ها می توانند به بازیگردانانِ مهمی در این صنعت در آسیا تبدیل شوند.

صنعت انرژی بادی آسیا، در قسمت بادهای شناور ساحلی می تواند با اروپا رقابت کند و چه بسا از اروپا جلو بیفتد. به طور مشخص، بازار بادهای شناور آسیا توجه شرکت های نفت و گاز اروپایی را به دلیل پتانسیل های هم افزایی و همکاری به خود جلب کرده است.

فرصت های سرمایه گذاری برای بادهای شناور به ۵۸ میلیارد دلار در آسیا و اقیانوسیه رسیده است.

بازدید 27 بار
BPN

شرکت بادران پارس نیرو

مجری و بهره بردار انرژی ها نو در ایران و آسیا

وبگاه: bpn-ir.com
محتوای بیشتر در این بخش: « پروژه مزرعه برق بادی میل نادر

نظر دادن

با ما در تماس باشید